ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Pamięć.pl. Biuletyn IPN 1(10) 2013

Author:

Andrzej Brzozowski

(red.)
Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2013
Cover: soft
Number of pages: 40 pages
Dimensions: 210x297 mm
EAN: 977208473100209
ISSN: 2084-7319
Language: polski
Publisher's price: 6.00 PLNitem unavailable

Book description:

Szanowni Czytelnicy!

Słowo ma wielką moc sprawczą - pod warunkiem że dociera do szerokiego grona odbiorców. Choć współcześnie często podnoszą się głosy o próbach cenzurowania treści w różnych mediach, to chyba jednak powrót do czasów, gdy wolność słowa była ograniczona, nam nie grozi. Dlaczego Ot, choćby z powodu rozwoju techniki. Dziś każdy, kto chciałby rozpowszechnić drukiem swe idee, przemyślenia czy hasła, może za pomocą domowego komputera i drukarki, kliknąwszy Drukuj", w setkach i tysiącach egzemplarzy wyprodukować własny manifest. Po co zresztą drukować O wiele szybszym i dalekosiężnym nośnikiem jest Internet, w którym można nie tylko rozpowszechniać, ale i na bieżąco uzupełniać i korygować swoją twórczość. Dla współczesnych ludzi niemal już nie do wyobrażenia są problemy, z jakimi borykali się jeszcze trzydzieści lat temu opozycyjni drukarze, którzy działali nie tylko w warunkach konspiracji, lecz także w rzeczywistości technologii przedkomputerowej i permanentnego braku materiałów. Drugi obieg wydawniczy od kuchni w niniejszym numerze opisuje Kamil Dworaczek. Siermiężne metody druku przypominały raczej czasy Gutenberga niż koniec XX wieku, wymagały pomysłowości, a także niebywałej odwagi.

Dzięki niezależnym autorom, redaktorom, wydawcom i kolporterom udawało się przełamać blokady informacyjne oraz ogłupiającą propagandę komunistycznej władzy. Jedno z jej narzędzi - film animowany - opisuje z kolei Marcin Krzanicki w artykule o początkach radzieckiej animacji. Spece od indoktrynacji wychodzili z założenia, że prosta forma pozwoli czarno-biały" przekaz łatwiej wtłoczyć społeczeństwu do głów. Szczególnie że głównym celem był odbiorca niewyrobiony - dzieci i młodzież. Bywało też jednak inaczej i intencje ideologów rozmijały się czasem z zamierzeniami twórców i odbiorem widzów.

Manipulacja słowem i propaganda to potężny oręż, którego moc także demokracje poznają podczas wyborów. Natomiast reżimy totalitarne (a także te - jak Polska Ludowa - w swym totalitaryzmie ułomne) znają metody jeszcze bardziej skuteczne. Michał Siedziako w artykule o pierwszych głosowaniach w powojennej Polsce - referendum i wyborach do Sejmu - opisuje, jak Sowieci z PPR indoktrynowali i manipulowali, a gdy to nie wystarczyło - fałszowali wyniki, aby zdobyć władzę.

W numerze wspominamy także weteranów Powstania Styczniowego w 150. Rocznicę wybuchu. Choć rok 1863 daleko wychodzi poza zasięg chronologiczny Pamięci.pl", to warto przypomnieć jak dużą rolę w okresie międzywojennym odgrywali dawni powstańcy w budowaniu patriotyzmu i wychowaniu obywatelskim, a także jak wielkim szacunkiem cieszyli się w II Rzeczypospolitej. Warto z tego wyciągnąć naukę także dzisiaj

A żeby hucznie zacząć rok - w numerze pierwsza część artykułu o zamachach bombowych w Zagórzu - celem nr.1 był sam Nikita Chruszczow.

Redaktor naczelny< style="text-align: right;" /> Andrzej Brzozowski