ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow)

Autor książki:

Ryszard Kotarba

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2022
Oprawa: miękka
Ilość stron: 827 s.
EAN: 9788382296006
ISBN: 978-83-8229-600-6
60.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Książka ukazuje znaczący fragment dziejów Żydów krakowskich w okresie okupacji niemieckiej, szczególnie w czasie funkcjonowania obozu pracy, potem koncentracyjnego, w Płaszowie. Jest pracą popularnonaukową opartą na najbardziej wartościowych źródłach, głównie wytworzonych tuż po wojnie, mniej zaś na wspomnieniach publikowanych dziesiątki lat później i literaturze historycznej. Obóz w Płaszowie, będący swoistą kontynuacją getta krakowskiego, ze względu na swoją rolę, specyfikę i ofiary zbrodni – tysiące krakowian, Żydów i Polaków – zasługuje na ciągłą pamięć. Tak, jak na stałą refleksję zasługują relacje polsko-żydowskie w czasie wojny i po wojnie. Były one i często nadal są tematem kłopotliwym, niewolnym od stereotypów i uproszczeń, nawet dziś odczuwa się pewne naciski i pokusy idealizowania tego fragmentu historii. Podstawą dokumentacyjną publikacji są bogate zbiory w archiwach Instytutu Pamięci Narodowej i Żydowskiego Instytutu Historycznego, ale również Archiwum Narodowego w Krakowie, Muzeum Krakowa, czy elektroniczne kopie relacji z Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holocaustu Yad Vashem. Ponieważ oryginalne akta dotyczące tej tematyki zachowały się fragmentarycznie, bezcennym źródłem są setki tomów akt prokuratorskich i sądowych, tysiące zeznań i relacji ludzi prześladowanych, także w okupowanym Krakowie, w getcie, w obozie płaszowskim, w innych obozach i miejscach cierpień krakowian. Czas ich sporządzania, niekiedy tylko miesiące dzielące od tragicznych wydarzeń okupacji, decydują o ich autentyzmie i prawdzie, czasem prawdzie szokującej i bolesnej.

 


 

Zapraszam do lektury pierwszej części wywiadu, upublicznionej w związku z MIĘDZYNARODOWYM DNIEM PAMIĘCI O OFIARACH HOLOKAUSTU.

Tym razem w zakładce NIE TYLKO O KSIĄŻKACH na podstronie WYDAWNICTWA IPN na szereg pytań odpowiedział Ryszard Kotarba, historyk z Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, autor książki Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow):

https://ipn.gov.pl/pl/publikacje/nie-tylko-o-ksiazkach/178179,Plaszow-Z-cmentarza-sie-nie-wraca.html

 

Książka "Żydzi Krakowa w dobie zagłady (ZAL/KL Plaszow)" - Ryszard Kotarba - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 827 stron i została wydana w 2022 r. Cena 60.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.