Opis książki:
Prezentowany tom jest opisem działania struktur podziemnych na Kielecczyźnie. Eksplorowanych jest kilka wątków, które dostarczają na ogół dość szczegółowej wiedzy o fenomenie Polski Walczącej, na wybranych płaszczyznach, czy obszarach. Takie zestawienie wątków jest celowe, bowiem pozwala na ukazanie szerszej panoramy zjawisk z okresu wojny i okupacji (również konkretnych ludzi), co w związku z wciąż żywym etosem Polskiego Państwa Podziemnego w społecznościach lokalnych, umożliwić może skuteczniejsze budowanie własnej tożsamości.
W książce pojawia się różnorodna tematyka, począwszy od zagadnień organizacyjnych, poprzez inicjatywy polityczne, działania zbrojne i wywiadowcze, a skończywszy na problemach związanych z rozpadem struktur konspiracyjnych, kultywowaniem tradycji akowskiej w Wojsku Polskim oraz na kwestiach metodologicznych.
Książka "Z dziejów Polskiego Państwa Podziemnego na Kielecczyźnie 1939–1945" - Jerzy Gapys, Tomasz Domański (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2016 r.