Opis książki:
Ze znajomości dzieł Lenina i Stalina nauczyciele musieli zdawać kolokwia i końcowy egzamin. Podyktowano z góry kilkadziesiąt pytań, na które trzeba było poprawnie odpowiedzieć. Egzaminy prowadziła specjalna komisja wyznaczona przez Polską Zjednoczona Partię Robotniczą. Okazało się, że spośród grupy nauczycieli, w której znaleźliśmy się z mężem, najlepiej zdał ksiądz katecheta i dwie zakonnice boromeuszki, które uczyły w liceum, zanim odebrano im i szkołę, i prawo nauczania. Byłam świadkiem komicznej sceny. Przed wejściem na egzamin pewna nauczycielka, znana jako „działaczka partyjna", przeżegnała się i szepnęła: „Jezu, pozwól zdać mi to diabelstwo!"
Franciszka Dudzińska-Reizer (1909-2008) była przez 44 lata nauczycielką w szkołach podstawowych w okresie II Rzeczpospolitej, latach okupacji niemieckiej i w Polsce Ludowej. Jej wspomnienia skupiają się na działalności pedagogicznej w różnych środowiskach społecznych i kulturowych, oddają klimat trudnej niejednokrotnie doli nauczycielskiej. Ukazany został także kulturowy obraz życia i postaw mieszkańców wsi, miasteczek, a nawet stołecznej Warszawy. Wspomnienia przybliżają ówczesną rzeczywistość i poprzez subiektywny opis pokazują świat, który odszedł już do historii.
Książka "Szkoły mojego życia" - Franciszka Dudzińska-Reizer - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 258 stron i została wydana w 2013 r.
Spis treści:
Wstęp
Maria Sawicka O życiu Franciszki Dudzińskiej-Reizer
Część I
Nauczycielka w czterech szkołach
Lata nauki Pierwsze doświadczenia Iłża 1930-1931 Katecheza i teatr w Janowcu nad Wisłą Uczę w stolicy - Warszawa Znowu Janowiec nad WisłąCzęść II
Obserwacje wołyńskie
Część III
Nauka w konspiracji
Część IV
Nauczycielka i wizytatorka po wyzwoleniu
Aneks
Wykaz skrótów
Bibliografia
Indeks osób
Indeks miejscowości
Fotografie