ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Stefan Kardynał Wyszyński. Prymas Polski. Dzieła Zebrane. Tom XIX. Styczeń-lipiec 1967. Seria: Stefan Kardynał Wyszyński, Prymas Polski. Dzieła zebrane

Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2019
Cover: hardcover
Number of pages: 424 pages
Dimensions: 155x235 mm
EAN: 9788380985544
ISBN: 978-83-8098-554-4
Language: polski
63.00 PLN
item available We will ship it in time: 24 h

Book description:

Na XIX tom Dzieł zebranych Stefana kardynała Wyszyńskiego składa się 56 tekstów autoryzowanych Prymasa Tysiąclecia, czyli przemówień, homilii i listów pasterskich wygłoszonych bądź napisanych od stycznia do sierpnia 1967 roku. Aneksy zawierają trzy teksty nieautoryzowane Księdza Prymasa, pisma Ojca Świętego Pawła VI oraz przemówienie arcybiskupa Antoniego Baraniaka, które nawiązują do treści zawartych w tomie.

Teksty wygłoszone w pierwszej połowie 1967 roku zawierają opis zakończenia obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski. Prymas Stefan Wyszyński, biskupi i wierni świętowali zakończenie tysięcznej rocznicy Chrztu Polski jeszcze w trzech diecezjach, których nie objął szlak milenijny w roku 1966: częstochowskiej (teksty nr 36–39), łódzkiej (teksty nr 51 i 52) i na terenie administratury apostolskiej w Gorzowie Wielkopolskim (teksty nr 55 i 56). To czas powołania administratorów apostolskich na Ziemiach Zachodnich: arcybiskupa Bolesława Kominka (z siedzibą we Wrocławiu), biskupa Franciszka Jopa (w Opolu), biskupa Józefa Drzazgę (w Olsztynie), biskupa Wilhelma Plutę (w Gorzowie).

W niniejszym tomie Ksiądz Prymas informuje o nowym programie, który ogłosił w lutym 1967 roku w dwóch swoich archidiecezjach – o Społecznej Krucjacie Miłości (tekst nr 9). Impulsem do jego ogłoszenia były obrazy bojówek z pamiętnego warszawskiego Milenium z czerwca 1966 roku, arogancja władz i ograniczanie swobód religijnych, próba zamknięcia seminariów duchownych.

Kardynał Stefan Wyszyński odnosi się również do wydarzeń na świecie, m. in. do konfliktu w Ziemi Świętej, tzw. wojny sześciodniowej (teksty nr 51 i 53), oraz konfliktu zbrojnego w Wietnamie. W przemówieniach wygłoszonych w miejscach, gdzie istniały obozy koncentracyjne, w Działdowie i w Lądzie, przypomniał o lekcji, jaką świat winien wynieść z bolesnej przeszłości, z deptania wartości ogólnoludzkich (teksty nr 41 i 53).