ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Grudniowa Oferta 2024
Title of the book:

Przeciw socjalistom. Komunistyczna Partia Robotnicza Polski/ Komunistyczna Partia Polski wobec Polskiej Partii Socjalistycznej. Wypisy z prasy i dokumentów (1918–1938)

Author:

Karol Sacewicz

(red.)
Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2021
Number of pages: 648 pages
EAN: 9788382293050
ISBN: 978-83-8229-305-0
Language: polski
OFERTA GRUDNIOWA!
60.00 PLN   30.00 PLN
The lowest price of the product from the last 30 days before the discount was applied is 60.00 PLN
item available We will ship it in time: 24 h

Downloadable files:

Table of Contents - PDF

Book description:

 

Wydawnictwo źródłowe przedstawiające stosunek KPRP/KPP wobec PPS w latach 1918–1938. Praca zawiera 135 wyselekcjonowanych tekstów źródłowych komunistycznej proweniencji dotyczących tytułowej problematyki.

„Walka z PPS to prewencja wojny z faszyzmem. Jest rzeczą niewątpliwą, że na tle obecnej sytuacji odradzać się mogą pewne złudzenia w masach co do roli PPS. Złudzenia te przenikać będą do partii, stając się źródłem prawicowych błędów i odchyleń. […] Partia nasza musi z całą energią rozpraszać i zwalczać takie złudzenia i nastroje oraz z całą bezwzględnością tępić je w szeregach partyjnych. Nie razem z PPS przeciw faszyzmowi, lecz przeciw faszyzmowi i przeciw PPS – taka musi być taktyka komunistów. Jedność ruchu robotniczego, jedność jego organizacji i ich klasową rewolucyjną ideologię reprezentuje tylko KPP. […] Każde odstępstwo od tej linii, każda rezygnacja ze swej kierowniczej roli i jedynej siły prowadzącej walkę z faszyzmem – to zwycięstwo nie tylko PPS, to jednocześnie zwycięstwo faszyzmu.”

Od socjalfaszyzmu do faszyzmu, „Nowy Przegląd” 1928, nr 25

 

„… PPS jest przeciwna władzy Rad, a posłowie w swym manifeście powtarzają pod adresem Rosji sowieckiej dwugroszówkowe argumenty, mówiąc: „panowanie mniejszości nad większością uważamy za zgubne, albowiem prowadzi do tyranii jednych, a niewoli drugich”. Kto jest w niewoli w dzisiejszej Rosji Burżuazja. Kto panuje Robotnicy. PPS tego nie chce; ją oburza „tyrania” robotników, którzy burżuazji odbierają kapitał, ziemię fabryki itd., pozbawiają biedaczkę możności wyzysku.”

1919 luty 24, Warszawa – „Przełom”

 

„… Armia Ochotnicza to armia kontrrewolucji, to bandy reakcyjnych opryszków gotujące się do wymordowania robotników i ich rodzin.

PPS tę zdradziecką robotę podejmuje, wzywa robotników do oddziałów ochotniczych, bierze udział w Radzie Obrony Państwa, gdzie obmyśla się katorżnicze kary i kary śmierci za najlżejszy opór ze strony robotników, nawet za zwyczajne strajki ekonomiczne. PPS nawołuje do aresztowania rewolucyjnych działaczy i oddaje się cała na usługi burżuazyjnego państwa.”

1920 sierpień, Warszawa – Odezwa KC KPP „PPS na usługach reakcji”

 

„… Jedną z największych przeszkód w tej walce [o Polską Republikę Socjalistyczną] stanowią partie, które na ustach mają socjalizm lub dobro robotników i chłopów, a w rzeczywistości wiążą robotników z burżuazją, poddają ich pod wpływy burżuazji.

Polska Partia Socjalistyczna, Narodowa Partia Robotnicza i podobne organizacje są właśnie tymi partiami, które wiążą robotników z burżuazją i przez to wstrzymują utworzenie zwartego jednolitego frontu proletariackiego przeciw burżuazji.”

1922 październik, Warszawa – Odezwa CKW Związku Proletariatu Miast i Wsi opublikowana na łamach „Nowego Przeglądu”

 

„… Niech żyje ZSRR, twierdza rewolucji międzynarodowej! Precz z ugodowymi agentami faszyzmu! Precz z oszustami PPS i Bundu! Niech żyje jednolity front walki całej klasy robotniczej!”

1927 październik – Odezwa KC KPP „Do robotników i chłopów całej Polski! Towarzysze! Robotnicy i Chłopi!”