ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Pod dyktando ideologii. Studia z dziejów architektury i urbanistyki w Polsce Ludowej

Author:

Paweł Knap

(red.)
Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2013
Cover: hardcover
Number of pages: 418 pages
Dimensions: 170x248 mm
EAN: 9788361336020
ISBN: 978-83-61336-02-0
Language: polski
Publisher's price: 41.00 PLNitem unavailable

Book description:


Trudno dziś wyobrazić sobie, jak wyglądałyby miasta w Polsce, gdyby - mimo powojennej zmiany granic państwa - ich wizerunku przez dziesięciolecia nie kształtowała ideologia władz komunistycznych. Naukowcy - w tym wypadku specjaliści w dziedzinie historii i architektury - pewniej czują się opisując przeszłość niż snując wizje alternatywnego przebiegu wydarzeń. Wyniki badań - mimo że często mają charakter lokalny bądź regionalny - warto prezentować na arenie ogólnopolskiej, porównywać i o nich dyskutować. Dlatego IPN Oddział w Szczecinie postanowił przygotować konferencję naukową pod hasłem „Ideologia i propaganda wobec architektonicznego wizerunku miast Polski Ludowej”. Obrady przeprowadzono w maju 2010 r. przy wsparciu Stowarzyszenia Architektów Polskich Oddział w Szczecinie oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego.

Ponieważ materiały pokonferencyjne przybrały postać otwartego tomu studiów, do zgłoszenia artykułów zaproszeni zostali nie tylko uczestnicy obrad, lecz wszyscy naukowcy, którzy wyrazili chęć udziału w projekcie. Jego efektem jest kolejna publikacja przygotowana w ramach serii wydawniczej IPN Oddział w Szczecinie.

Z Wprowadzenia

Nie ulega wątpliwości, że recenzowany zbiór studiów jest bardzo interesującą pozycją. Do dyskusji historycznej nad okresem PRL - szczególnie w zakresie kultury materialnej tego okresu, nadal w znacznej części funkcjonującej i zauważalnej - wnosi on szerokie, ogólnopolskie spojrzenie, w poszczególnych studiach bardzo pogłębione. Największym walorem pracy - pomijając dobrą, a czasami wręcz bardzo wysoką jakość poszczególnych artykułów - jest właśnie szeroka perspektywa geograficzna i czasowa, którą w niej uwzględniono.

Z recenzji dr. hab. Mirosława Golona, prof. UMK