Opis książki:
UJ systemie realnego socjalizmu rządzący zawsze stawiali przed sobą ambitny cel stworzenia, czy może zbudowania nowego sojalistycznego człowieka. Również w wymiarze polskim przez 45 lat z różnym natężeniem i z różnym skutkiem próbowali to realizować. (...) Dla badaczy ważne jest przy tym nie tylko to, w jakim zakresie udało się to rządzącym zrealizować, ale też jakimi środkami posługiwali.
Na pewno ważną role w tym odgrywały (konsekwentnie ograniczane przez prewencyjną cenzurę!): propaganda, kultura, sztuka, nauka, edukacja społeczna itd. Ponadto takie media, jak telewizja, radio, wielkonakładowa prasa, teatr i kino, oraz różne imprezy masowe. UJ tym zestawie jest też oczywiście miejsce na takie przedsięwzięcia, jak zrodzone w latach sześćdziesiątych festiwale piosenki, w tym Festiwal Piosenki Żołnierskiej.
Z recenzji prof. dr. hab. Jerzego Eislera
Książka jest pionierskim studium przedstawiającym historię Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu w okresie PRL. Autorka, opierając się na różnych źródłach, analizuje rolę festiwalu w propagandzie komunistycznej władzy. Z właściwym dla historyka dystansem, ale także z poczuciem humoru, przedstawia absurdalny, purnonsensowy obraz społeczeństwa polskiego doby PRL wyłaniający się w interpretowanych przez nią tekstach piosenki żołnierskiej. Jednocześnie autorka wyławia te utwory i przedsięwzięcia muzyczne, które dzięki wartościom artystycznym przetrwały próbę czasu. Dzięki temu otrzymujemy wnikliwą i bezstronną analizę pewnego fragmentu naszej przeszłości.
Z recenzji prof. UAM dr hab. Izabeli Skórzyńskiej
Książka "Piosenka w służbie propagandy. Festiwal Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu 1968-1989" - Karolina Bittner - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej o/Poznań. Książka posiada 282 stron i została wydana w 2015 r.