ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Niepokorni z Topolówki. Działalność niezależna uczniów III Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku w latach 1970-1989

Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2013
Cover: soft
Number of pages: 144 pages
Dimensions: 170x245 mm
EAN: 9788376293981
ISBN: 978-83-7629-398-1
Language: polski
Publisher's price: 27.00 PLNitem unavailable

Book description:

Jednym z najprężniejszych ośrodków opozycji młodzieżowej w Trójmieście, a być może w całej Polsce, było III LO w Gdańsku, tzw. „Topolówka". To właśnie „niepokornym" uczniom tego liceum i ich niezależnej działalności prowadzonej w latach 1970-1989 poświęcona jest najnowsza publikacja Jana Hlebowicza. Autor opisuje funkcjonowanie „Biuletynu Informacyjnego Topolówka", pierwszego i najtrwalszego pisma podziemnego wydawanego przez młodzież szkolną w Gdańsku oraz pracę Radiostacji „Topolówka" (Radio BIT), najprawdopodobniej jedynej opozycyjnej szkolnej rozgłośni na terenie kraju. Hlebowicz pisze także o konsekwencjach podjęcia przez uczniów działalności opozycyjnej ‒ inwigilacji przez Służbę Bezpieczeństwa, zawieszeniach w prawach ucznia, usunięciach ze szkoły, aresztowaniach.
Badacz podejmuje się również analizy fenomenu niezależnych postaw „niepokornych" z III LO. W jakim stopniu działania młodzieży z Topolówki były prekursorskie Jaki wpływ na kształtowanie postawy kontestującej system PRL miała rodzina uczniów i nauczyciele Czy można mówić o niepodległościowej tradycji w „Topolówce" Na te i inne pytania czytelnik znajdzie odpowiedzi w najnowszej publikacji Hlebowicza.
Podstawę książki stanowią wywołane przez autora relacje świadków omawianych wydarzeń. Badacz w latach 2011-2012 przeprowadził kilkadziesiąt wywiadów. Hlebowicz korzysta także z dokumentów zgromadzonych w Archiwum Państwowym w Gdańsku, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Europejskiego Centrum Solidarności oraz Archiwum Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność".
Publikacja stanowi próbę przedstawienia rodowodu nowej generacji „niepokornych", którzy nie tylko w latach 1970-1989, ale również jako osoby dorosłe i aktywne zawodowo zaznaczyły swoją obecność w życiu publicznym. Bohaterami książki są m.in. Wiesław Walendziak - prezes Zarządu Telewizji Polskiej i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Jacek Kurski - polityk, jego starszy brat Jarosław - zastępca redaktora naczelnego „Gazety Wyborczej", Maciej Grabski - twórca „Wirtualnej Polski", Piotr Semka - dziennikarz i publicysta oraz wielu innych. Oprócz postaci „z pierwszych stron gazet" autor przedstawia także tych mniej znanych i docenionych, tych, których historie nie zostały wcześniej opowiedziane.
Książka została wyróżniona w Konkursie im. Władysława Pobóg-Malinowskiego na Najlepszy Debiut Historyczny Roku 2012.