ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Nie tylko WiN i PSL. Opór społeczny w latach 1945-1956 w powiecie tarnowskim

Details:
Publisher: Societas Vistulana
Year of publication: 2009
Cover: hardcover
Number of pages: 544 pages
Dimensions: 167x240 mm
EAN: 9788361033332
ISBN: 978-83-6103-333-2
Language: polski
45.00 PLN
item available We will ship it in time: 24 h

Book description:

Tematem książki jest zagadnienie oporu społecznego wobec władzy komunistycznej w latach 1945–1956 na przykładzie powiatu tarnowskiego. Publikacja składa się z dwóch części.

W pierwszej autor opisuje lokalne przejawy oporu zorganizowanego, zawierającego w sobie zarówno działalność polityczną (jawną, np. PSL czy SP, i podziemną, np. Zrzeszenie "WiN”), jak i walkę zbrojną z komunistycznym reżimem (oddziały zbrojne głównie poakowskiej i narodowej proweniencji).

W drugiej części, poświęconej oporowi spontanicznemu, opisano m.in. przypadki oporu manifestowanego publicznie, walkę Kościoła i wiernych o wolności religijne, sprzeciw chłopów wobec nadmiernych świadczeń i prób kolektywizacji, przykłady oporu wyrażane wśród młodzieży, w środowiskach robotniczych, przez milicjantów i żołnierzy. Poruszona została również kwestia plotek i pogłosek jako alternatywnego wobec oficjalnego systemu komunikacji, a także przypadków antysemityzmu związanych z występowaniem stereotypu "żydokomuny”. Zwieńczeniem pracy jest opis wydarzeń "odwilży” 1956 r. na omawianym terenie.

Z recenzji:
Jest to praca, bez której niemożliwe będzie dalsze prowadzenie badań nad dziejami Tarnowa i ziemi tarnowskiej, a szerzej rzecz ujmując – Małopolski, okresu po II wojnie światowej.

prof. dr hab. Grzegorz Mazur, Uniwersytet Jagielloński
Szerokie zainteresowanie problematyką oporu społecznego wobec władzy komunistycznej pozwala wyrazić nadzieję, że w nieodległym czasie powstanie pełna synteza tego zjawiska. Dla jego zdefiniowania niezbędne są – trudne do przecenienia – wyniki badań regionalnych. Wśród przywoływanych źródeł znajdzie się z pewnością praca Michała Wenklara.

dr hab. Krzysztof Szwagrzyk, IPN Wrocław