ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Być pomocnikiem partii. Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko-leninowskiej (1969-1990)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2023
Liczba stron: 640 s.
EAN: 9788382298123
ISBN: 978-83-8229-812-3
60.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Zwycięzca w kategorii "Monografia" w drugiej edycji konkursu na Najlepszą Książkę Roku  „Sygnety Wydawnictwa IPN”

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN: „Władze komunistyczne wobec kościołów i związków wyznaniowych w Polsce 1944–1989".

Rzeszowska seria wydawnicza IPN

Monografia przedstawia historię Towarzystwa Krzewienia Kultury Świeckiej (oraz jego dalszych i bliższych protoplastów: Stowarzyszenia Myśli Wolnej w Polsce, Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, Towarzystwa Szkoły Świeckiej, Stowarzyszenia Ateistów i Wolnomyślicieli) w szerszym kontekście uwarunkowań społeczno-politycznych i determinant kulturowych. Zawiera analizy założeń ideowych, programów stowarzyszenia i efektów ich realizacji. Relacjonowane w książce badania pokazują rozmach organizacyjny, wielkość zaangażowanych środków oraz formy wsparcia opisywanego stowarzyszenia ze strony Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Pozwalają także dostrzec wielorakie związki TKKŚ z ośrodkami władzy politycznej i zakres ideologicznego zaangażowania jego działaczy. W zaproponowanym ujęciu, ideologia – traktowana jako pomoc w zrozumieniu rzeczywistości otaczającej człowieka, jak i inspiracja działań służących jej przekształcaniu - staje się też kluczem do wyjaśnienia fenomenu TKKŚ.

Książka "Być pomocnikiem partii. Towarzystwo Krzewienia Kultury Świeckiej w służbie PZPR i ideologii marksistowsko-leninowskiej (1969-1990)" - Bogusław Wójcik - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 640 stron i została wydana w 2023 r. Cena 60.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.