Opis książki:
Listopad – miesiąc związany z odzyskaniem Niepodległości – to dobry czas, by zastanowić się nad naszym patriotyzmem. Od 35 lat żegnamy się z komunizmem, ale tu i ówdzie wyłażą jego pozostałości. Czy dobrze wykorzystaliśmy te lata
Wydaje się, że w tym okresie część środowisk politycznych i związanych z nimi mediów poświęciło wiele wysiłku na uprawianie pedagogii wstydu i zniechęcania do patriotyzmu.
W opozycji do heroicznego patriotyzmu zaczęto mówić o patriotyzmie gospodarczym, rozumianym jednak jako konieczność płacenia podatków, ale już nie jako wspieranie polskiej siły ekonomicznej.
Nie tak było w dwudziestoleciu międzywojennym. Po 123 latach zniewolenia dokonał się nagły zryw ku budowaniu silnej Polski. W listopadowym numerze „Biuletynu IPN” przypominamy ten fenomen dwudziestolecia. Jeszcze przed odzyskaniem Niepodległości, hrabia Władysław Zamoyski kupił dla nieistniejącej na mapach Ojczyzny Zakopane, sporą część Tatr i Morskie Oko. Później, genialny minister Eugeniusz Kwiatkowski uruchomił budowę okna na świat – portu w Gdyni, a wkrótce także Centralnego Okręgu Przemysłowego. Nikt wtedy nie bał się zarzutów o gigantomanię. Cieszono się z rozwoju przemysłu ciężkiego, ale i z dobrej polskiej czekolady. Dynamicznie rozwijały się środki przekazu, inwestowano w rozwój kultury, ekranizację pomnika polskiej literatury. Tak pojmowano patriotyzm gospodarczy.
A kiedy wojna przerwała ten niezwykły czas rozkwitu Polski, okazało się, że nawet pod okupacją kapitał ma narodowość. Polskie firmy troszczyły się o zatrudnionych w nich rodaków. Nie zapominajmy tej lekcji.
„Biuletyn IPN” nr 11 – wkrótce sprzedaży w placówkach Poczty Polskiej oraz w księgarniach IPN.
Książka "Biuletyn IPN nr 228 (11) / 2024. Patriotyzm gospodarczy" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2024 r. Cena 4.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.
Spis treści:
Patriotyzm gospodarczy
- Anna Zechenter – „Polski władca” Tatr. Władysław Zamoyski (1853–1924)
- Małgorzata Sokołowska – Gdynia Eugeniusza Kwiatkowskiego – upartego wizjonera i genialnego praktyka
- Grzegorz Ostasz – Centralny Okręg Przemysłowy – idea i realizacja
- Łukasz Chrobak – Piasecki i Wedel. Królowie czekolady II Rzeczypospolitej
- Kinga Hałacińska – Imperium prasowe Mariana Dąbrowskiego
- Elżbieta Pietrzyk-Dąbrowska – Ważny jest człowiek… Działalność opiekuńcza firmy Herbewo
- Bartosz Januszewski – Pan Tadeusz (1928) – arcydzieło polskiego kina niemego
Sylwetki
- Bartosz Janczak – Bracia Plisowscy i inni. Oficerowie Wojska Polskiego w niewoli niemieckiej i sowieckiej w latach II wojny światowej
Komentarze historyczne
- Agnieszka Wojtkowska – Zbrodnia wołyńska i archeologia
- Marcin Majewski – Ukraiński Legion Samoobrony w Powstaniu Warszawskim
- Maria Zima-Marjańska – Reakcja Węgier na agresję III Rzeszy i ZSRS na Polskę
Szlaki nadziei
- Krzysztof Brzechczyn – Patriotyzm w myśli o. Józefa Bocheńskiego
Opowiedziane
- Będę komiwojażerem polskiej sprawy. Relacja Bronisława Wildsteina
Książka
- Tomasz Szturo – Mit listopadowy