ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Biuletyn IPN nr 224-225 (7-8) / 2024. Warszawa 44

Author:

Jan M. Ruman

(red.)
Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2024
Cover: soft
Dimensions: 1 mm
EAN: 977164195600122425
ISSN: 1941-9561
Language: polski
Publisher's price: 8.00 PLN

Downloadable files:

Table of Contents - PDF

Book description:

„Biuletyn IPN” nr 7–8/2024, poświęcony Powstaniu Warszawskiemu, wkrótce w sprzedaży w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPiK oraz w księgarniach IPN.

Jednym z najgoręcej dyskutowanych wydarzeń w polskiej historii jest oczywiście Powstanie Warszawskie, a decyzja o jego rozpoczęciu budzi bodaj najwięcej emocji w Polsce. Czy Powstanie Warszawskie miało sens Czy jego rozpoczęcie było dobrą decyzją Czy dowódcy wojskowi i przywódcy polityczni popełnili błąd, czy też słusznie posłali młodych żołnierzy armii ochotniczej w bój Te i inne pytania w obliczu bezprecedensowej skali zbrodni niemieckich i fizycznego unicestwienia miasta, nie przestają nurtować intelektualistów, publicystów i historyków.

Powstanie Warszawskie ma swoich bohaterów pierwszoplanowych – są nimi powstańcy, którzy walczyli z bronią w ręku. W dyskusjach o przyczynach wybuchu padają nazwiska gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” i komendanta Okręgu Warszawa Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela „Montera”. W ich cieniu pozostają komendanci obwodów kierujący walką na terenie warszawskich dzielnic.

Powstanie Warszawskie postrzegane jako „ostatni głos wolnej Polski” znajdowało poczesne miejsce na łamach konspiracyjnej prasy antykomunistycznej. Dla większości byłych już żołnierzy Armii Krajowej stanowiło bowiem istotną część ich własnej tożsamości, ideowego dziedzictwa, z którym pomimo zmiany szyldów organizacji nadal byli ściśle – emocjonalnie powiązani.