Book description:
Bezpieczeństwo – słowo, które wbrew swemu znaczeniu przez kilkadziesiąt lat systemu komunistycznego w Polsce brzmiało złowrogo. Kojarzyło się bowiem nieuchronnie z okrytym złą sławą Urzędem Bezpieczeństwa, a potem Służbą Bezpieczeństwa. Dlatego, żeby nie zmylić zwłaszcza młodszych Czytelników, w tytule numeru użyliśmy sformułowania „Działania bezpieki”.
Głównym tematem numeru są działania Służby Bezpieczeństwa wobec różnych środowisk – od tropienia imperialistycznych szpiegów, włamania do Konsulatu, po uprzykrzanie życia zwykłym szarym obywatelom przypadkowo zaplątanym w machinę bezpieki. Dziś trudno sobie nawet wyobrazić, jak niebezpiecznie żyło się w kraju, w którym aparat represji rozwijał wielką sieć donosicieli, zakładał podsłuchy telefoniczne, kontrolował korespondencję, a wszystko po to, żeby chronić komunistyczne władze przed realnymi i wyimaginowanymi zagrożeniami. Żeby sprawdzić, czy obywatele nie knują czegoś przeciw władzy.
W numerze poruszamy też inne tematy związane z przypadającymi w maju rocznicami. Przypominamy plebiscyt i III Powstanie Śląskie, żałobną manifestację pierwszomajową w Szczecinie po masakrze w Grudniu ’70, śmierć i królewski pogrzeb kardynała Stefana Wyszyńskiego, nowe tropy dotyczące zamachu na papieża Jana Pawła II.
Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy dodatek muzyczny – płytę Andrzeja Kołakowskiego Dziedzictwo.