ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr 186 (5) / 2021

Autor książki:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: miękka
EAN: 977164195600100186
Data: 2021-05-26
Cena wydawcy: 8.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Bezpieczeństwo – słowo, które wbrew swemu znaczeniu przez kilkadziesiąt lat systemu komunistycznego w Polsce brzmiało złowrogo. Kojarzyło się bowiem nieuchronnie z okrytym złą sławą Urzędem Bezpieczeństwa, a potem Służbą Bezpieczeństwa. Dlatego, żeby nie zmylić zwłaszcza młodszych Czytelników, w tytule numeru użyliśmy sformułowania „Działania bezpieki”.

Głównym tematem numeru są działania Służby Bezpieczeństwa wobec różnych środowisk – od tropienia imperialistycznych szpiegów, włamania do Konsulatu, po uprzykrzanie życia zwykłym szarym obywatelom przypadkowo zaplątanym w machinę bezpieki. Dziś trudno sobie nawet wyobrazić, jak niebezpiecznie żyło się w kraju, w którym aparat represji rozwijał wielką sieć donosicieli, zakładał podsłuchy telefoniczne, kontrolował korespondencję, a wszystko po to, żeby chronić komunistyczne władze przed realnymi i wyimaginowanymi zagrożeniami. Żeby sprawdzić, czy obywatele nie knują czegoś przeciw władzy.

W numerze poruszamy też inne tematy związane z przypadającymi w maju rocznicami. Przypominamy plebiscyt i III Powstanie Śląskie, żałobną manifestację pierwszomajową w Szczecinie po masakrze w Grudniu ’70, śmierć i królewski pogrzeb kardynała Stefana Wyszyńskiego, nowe tropy dotyczące zamachu na papieża Jana Pawła II.

Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy dodatek muzyczny – płytę Andrzeja Kołakowskiego Dziedzictwo.

Książka "Biuletyn IPN nr 186 (5) / 2021" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2021 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]