Opis książki:
W setne urodziny Narzeczonej mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” artykuł o Lidii Lwow-Eberle, czyli legendarnej „Lali” sanitariuszce z V Brygady Wileńskiej, otwiera najnowszy numer „Biuletynu IPN”. Pani Lidio, jesteśmy wdzięczni za niezłomne świadectwo Pani życia.
Znacznie mniej, bo tylko dwadzieścia lat ma Instytut Pamięci Narodowej. Kiedy powstawał, przez wielu kojarzony był z teczkami, z demaskowaniem tajnych współpracowników bezpieki. Dziś coraz częściej postrzegany jest jako instytucja przywracająca polskim Bohaterom należny im blask.
W największych miastach, ale także w niewielkich ośrodkach miejskich i wiejskich Instytut upamiętnia poprzez uroczyste odsłonięcia tablic i okolicznościowe wystawy, często zapomnianych, lokalnych bohaterów: ochotników z czasów wojny polsko-bolszewickiej, wybitne postacie odbudowujące polską państwowość po latach zaborów, obrońców Ojczyzny z 1939 r., partyzantów i konspiratorów, żołnierzy, którzy nie pogodzili się z niesprawiedliwym dla Polski końcem wojny, młodzież sprzeciwiającą się komunizmowi, wierną postawę Kościoła, opozycjonistów i działaczy Solidarności. Czy to ma sens? Czy mają sens żmudne często poszukiwania nieznanych miejsc pochówku tych, którzy oddali życie dla Niepodległej? Czy potrzebne są na szkołach upamiętnienia uczniowskich i harcerskich antykomunistycznych grup oporu?
Po kilkudziesięciu latach komunistycznego zakłamywania historii niełatwo przywrócić pamięć o polskiej drodze do wolności. Instytut konsekwentnie podejmuje jednak to zadanie, tworząc trwałe znaki zwycięstwa wszędzie tam, gdzie ktoś szedł „wyprostowany wśród tych co na kolanach”. Nasze książki, czasopisma, tablice, wystawy mają tylko jeden cel – zostawić ślad. Ślad heroicznego zmagania o Niepodległą.
Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmem: Opowieści Rodowiczów po kądzieli i po mieczu (reż. Jolanta Kessler-Chojecka i Małgorzata Rodowicz) 2019, 50 min.
Książka "Biuletyn IPN nr 180 (11) / 2020" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2020 r.
Spis treści:
Piotr Niwiński – Lidia Lwow-Eberle
Jan M. Ruman – Zostawić ślad
ZOSTAWIĆ ŚLAD
Kazimierz Krajewski – Nekropolie akowskie na Nowogródczyźnie i Grodzieńszczyźnie
Szymon Nowak – Jak starsi koledzy… Młodzieżowe organizacje antykomunistyczne i ich upamiętnienie
Katarzyna Lisiecka – Poświęcili życie dla Niepodległej [bohaterowie Solidarności]
Grzegorz Łeszczyński – „TU rodziła się Solidarność” [wystawa IPN]
Paweł Rokicki – Z pokolenia na pokolenie
Karol Litwin – Pamięć o wojnie polsko-bolszewickiej i ofiarach Katynia [wystawy IPN]
Tomasz Sikorski – Bohaterowie Niepodległej [seria broszur IPN]
Piotr Kędziora-Babiński – Ekshumacje żołnierzy Armii Ochotniczej i upamiętnienie jej bohaterów
Zdzisław Życieński – Ojciec i Syn [Kazimierz i Jerzy Żebrowscy]
SYLWETKI
Adam Hlebowicz – Grażyna Lipińska (1902–1995)
KOMENTARZE HISTORYCZNE
Aleksandra Rybińska-Bielecka – Polski Biały Krzyż
Karol Chwastek – Westerplatte – walka na symbole
Czułam, że jestem cząstką Solidarności – z Teresą Bochwic rozmawia Ewa Tylus
PISARZE NIEPODLEGŁOŚCI
Marek Klecel – Służyć piórem. Juliusz Kaden-Bandrowski (1885–1944)
XII Międzynarodowy Festiwal Filmowy NNW
Tomasz Ostojski – Filmy o Wolności