Opis książki:
Sojusznicy Polski w XX wieku – to główny temat styczniowo-lutowego numeru „Biuletynu IPN”. Otwiera go pozmowa z prof. Andrzejem Nowakiem o Piłsudskim – spadkobiercy tradycji Rzeczypospolitej Obojga Narodów, który postawił w polityce wschodniej na współpracę z Litwą, Białorusią, Ukrainą i rosyjskimi antykomunistami. Opisujemy podejmowane wraz z sojusznikami próby przeciwstawienia się ekspansji bolszewickiej Rosji.
Dla pełni obrazu mówimy też o przeciwnych, antypolskich tendencjach, które wystąpiły zwłaszcza po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium państwa polskiego we wrześniu 1939 r. Sympatie prosowieckie wśród Żydów, Białorusinów, Ukraińców i polskich komunistów znalazły wyraz w działaniach partyzanckich i antypaństwowych, podejmowanych niejednokrotnie na dużą skalę. Stanowisko propolskie zajęły natomiast oddziały armii węgierskiej stacjonujące na Kresach Wschodnich podczas rzezi wołyńskiej dokonanej przez nacjonalistów ukraińskich. Ciekawym tematem jest też utworzenie w Polsce Legionu Czechów i Słowaków.
Do „Biuletynu IPN” dołączyliśmy płytę DVD z filmami Macieja Wojciechowskiego: Ocalałam z rzezi (26 min) i Sieroty Wołynia, córki Zamościa (24 min)
Książka "Biuletyn IPN nr 170-171 (1-2) / 2020" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2020 r.