ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Title of the book:

Bez wątpienia było warto! Z Markiem Adamkiewiczem rozmawia Michał Siedziako

Details:
Publisher: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Year of publication: 2012
Cover: hardcover
Number of pages: 247 pages
Dimensions: 175x245 mm
EAN: 9788361336730
ISBN: 978-83-61336-73-0
Language: polski
20.00 PLN   2.00 PLN
The lowest price of the product from the last 30 days before the discount was applied is 20.00 PLN
item available We will ship it in time: 24 h

Book description:

Marek Adamkiewicz to jedna z najbardziej znanych postaci zarówno szczecińskiej, jak i ogólnopolskiej opozycji demokratycznej okresu PRL. Przez pryzmat jego biografii można poznać historię najważniejszych młodzieżowych środowisk opozycyjnych w Polsce począwszy od lat siedemdziesiątych, po końcówkę lat osiemdziesiątych. Rola, którą w tej historii odegrał, była przy tym w wielu przypadkach niebagatelna, w jednym zaś wręcz kluczowa, dla rozwoju wydarzeń w całym kraju.
Współzałożyciel wrocławskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, lider szczecińskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Akademickiego Ruchu Oporu, kolporter niezależnych wydawnictw, wreszcie człowiek, którego protest przeciwko treści peerelowskiej przysięgi wojskowej stał się iskrą, która doprowadziła do powstania ogólnopolskiego Ruchu „Wolność i Pokój”, następnie jego aktywny uczestnik. Swoją aktywność opozycyjną przypłacał licznymi represjami. Relegacja ze studiów, uniemożliwienie obrony pracy magisterskiej napisanej po podjęciu kolejnych, internowanie, osadzenie w zwykłym, kryminalnym więzieniu, utrudnianie podjęcia normalnej pracy, nagminne nękanie zatrzymaniami na 48 godzin, rewizjami czy wyrokami kolegiów do spraw wykroczeń - to wszystko nie złamało jednak woli oporu młodego opozycjonisty, który o swojej działalności rozmawia w prezentowanej książce z Michałem Siedziako.

***

Historycy zajmujący się dziejami najnowszymi mają tę dogodność, że mogą korzystać z relacji świadków i uczestników wydarzeń, które opisują. Relacje te wymagają oczywiście podejścia krytycznego, powinny być też konfrontowane ze wspomnieniami innych osób, a także z materiałami aktowymi. Jednakże można śmiało stwierdzić, że wizja historii najnowszej, skonstruowana bez wykorzystania świadectw uczestników i świadków, jest ułomna i niepełna. Gromadzenie relacji ustnych nie jest zadaniem łatwym. Wymaga dobrej znajomości faktografii historycznej, umiejętności warsztatowych (także tych o charakterze dziennikarskim), a nawet pewnej znajomości psychologii. Szczególnie trudne jest przeprowadzenie rozległego wywiadu rzeki, a właśnie takiego zadania podjął się w swojej książce Michał Siedziako. Wyszedł z tej próby niewątpliwie zwycięsko.
Marek Adamkiewicz to postać na poły legendarna. Wieloletni zasłużony opozycjonista, powszechnie znany stał się, gdy jako pierwszy z serii objectorów odmówił złożenia przysięgi wojskowej. Akcja w jego obronie zmobilizowała szerokie kręgi ludzi „Solidarności” oraz NZS i doprowadziła do powstania znaczącego i aktywnego ruchu pacyfistycznego „Wolność Pokój”. Wywiad rzeka z Markiem Adamkiewiczem siłą rzeczy jest więc cennym źródłem historycznym”.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Polaka

Contents:



Michał Siedziako, Kilka słów o moim rozmówcy i jego czasach
Rozdział I. Rodzina, dzieciństwo, wychowanie
Rozdział II. Uczeń liceum ogólnokształcącego
Rozdział III. Wyjazd do Wrocławia i początki działalności opozycyjnej
Rozdział IV. Rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności
Rozdział V. Zanim nastał Sierpień... Lata 1978-1980 w Szczecinie
Rozdział VI. Sierpień ’80 i początki nowej, studenckiej organizacji
Rozdział VII. Od rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów do przerwy wakacyjnej
Rozdział VIII. Po wakacjach: jesienny strajk studentów WSP
Rozdział IX. 13 grudnia i podsumowanie szesnastu miesięcy „Solidarności”
Rozdział X. Pierwsze miesiące stanu wojennego
Rozdział XI. Internowanie
Rozdział XII. Między „internatem” a jednostką wojskową
Rozdział XIII. Od poborowego do skazanego
Rozdział XIV. Odsiadka
Rozdział XV. Wolność… i Pokój
Rozdział XVI. Wobec nowej rzeczywistości...
Wykaz skrótów
Indeks osobowy
Indeks geograficzny
Aneks zdjęciowy