ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Bez wątpienia było warto! Z Markiem Adamkiewiczem rozmawia Michał Siedziako

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2012
Oprawa: twarda
Liczba stron: 247 s.
Wymiary: 175x245 mm
EAN: 9788361336730
ISBN: 978-83-61336-73-0
20.00 zł   2.00 zł
Najniższa cena produktu z ostatnich 30 dni przed wprowadzeniem obniżki to 20.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Marek Adamkiewicz to jedna z najbardziej znanych postaci zarówno szczecińskiej, jak i ogólnopolskiej opozycji demokratycznej okresu PRL. Przez pryzmat jego biografii można poznać historię najważniejszych młodzieżowych środowisk opozycyjnych w Polsce począwszy od lat siedemdziesiątych, po końcówkę lat osiemdziesiątych. Rola, którą w tej historii odegrał, była przy tym w wielu przypadkach niebagatelna, w jednym zaś wręcz kluczowa, dla rozwoju wydarzeń w całym kraju.
Współzałożyciel wrocławskiego Studenckiego Komitetu Solidarności, lider szczecińskiego Niezależnego Zrzeszenia Studentów i Akademickiego Ruchu Oporu, kolporter niezależnych wydawnictw, wreszcie człowiek, którego protest przeciwko treści peerelowskiej przysięgi wojskowej stał się iskrą, która doprowadziła do powstania ogólnopolskiego Ruchu „Wolność i Pokój”, następnie jego aktywny uczestnik. Swoją aktywność opozycyjną przypłacał licznymi represjami. Relegacja ze studiów, uniemożliwienie obrony pracy magisterskiej napisanej po podjęciu kolejnych, internowanie, osadzenie w zwykłym, kryminalnym więzieniu, utrudnianie podjęcia normalnej pracy, nagminne nękanie zatrzymaniami na 48 godzin, rewizjami czy wyrokami kolegiów do spraw wykroczeń - to wszystko nie złamało jednak woli oporu młodego opozycjonisty, który o swojej działalności rozmawia w prezentowanej książce z Michałem Siedziako.

***

Historycy zajmujący się dziejami najnowszymi mają tę dogodność, że mogą korzystać z relacji świadków i uczestników wydarzeń, które opisują. Relacje te wymagają oczywiście podejścia krytycznego, powinny być też konfrontowane ze wspomnieniami innych osób, a także z materiałami aktowymi. Jednakże można śmiało stwierdzić, że wizja historii najnowszej, skonstruowana bez wykorzystania świadectw uczestników i świadków, jest ułomna i niepełna. Gromadzenie relacji ustnych nie jest zadaniem łatwym. Wymaga dobrej znajomości faktografii historycznej, umiejętności warsztatowych (także tych o charakterze dziennikarskim), a nawet pewnej znajomości psychologii. Szczególnie trudne jest przeprowadzenie rozległego wywiadu rzeki, a właśnie takiego zadania podjął się w swojej książce Michał Siedziako. Wyszedł z tej próby niewątpliwie zwycięsko.
Marek Adamkiewicz to postać na poły legendarna. Wieloletni zasłużony opozycjonista, powszechnie znany stał się, gdy jako pierwszy z serii objectorów odmówił złożenia przysięgi wojskowej. Akcja w jego obronie zmobilizowała szerokie kręgi ludzi „Solidarności” oraz NZS i doprowadziła do powstania znaczącego i aktywnego ruchu pacyfistycznego „Wolność Pokój”. Wywiad rzeka z Markiem Adamkiewiczem siłą rzeczy jest więc cennym źródłem historycznym”.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Wojciecha Polaka

Książka "Bez wątpienia było warto! Z Markiem Adamkiewiczem rozmawia Michał Siedziako" - Marek Adamkiewicz, Michał Siedziako (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 247 stron i została wydana w 2012 r. Cena 2.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Spis treści:Michał Siedziako, Kilka słów o moim rozmówcy i jego czasach
Rozdział I. Rodzina, dzieciństwo, wychowanie
Rozdział II. Uczeń liceum ogólnokształcącego
Rozdział III. Wyjazd do Wrocławia i początki działalności opozycyjnej
Rozdział IV. Rzecznik Studenckiego Komitetu Solidarności
Rozdział V. Zanim nastał Sierpień... Lata 1978-1980 w Szczecinie
Rozdział VI. Sierpień ’80 i początki nowej, studenckiej organizacji
Rozdział VII. Od rejestracji Niezależnego Zrzeszenia Studentów do przerwy wakacyjnej
Rozdział VIII. Po wakacjach: jesienny strajk studentów WSP
Rozdział IX. 13 grudnia i podsumowanie szesnastu miesięcy „Solidarności”
Rozdział X. Pierwsze miesiące stanu wojennego
Rozdział XI. Internowanie
Rozdział XII. Między „internatem” a jednostką wojskową
Rozdział XIII. Od poborowego do skazanego
Rozdział XIV. Odsiadka
Rozdział XV. Wolność… i Pokój
Rozdział XVI. Wobec nowej rzeczywistości...
Wykaz skrótów
Indeks osobowy
Indeks geograficzny
Aneks zdjęciowy