ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 224 s.
Wymiary: 160x240 mm
EAN: 9788380981560
ISBN: 978-83-8098-156-0
Cena wydawcy: 30.00 złpozycja niedostępna

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Książka podejmuje problematykę agenturalnej współpracy z perspektywy interdyscyplinarnej, co ma znaczenie dla poszerzenia nie tylko stanu badań nad tym zagadnieniem, lecz także horyzontu naukowych dociekań. Autorzy poszczególnych artykułów reprezentują różne dyscypliny naukowe i odmienne środowiska akademickie - historię, psychologię, prawo, politologię i socjologię. Łączy ich analiza donosu jako zjawiska odwiecznie towarzyszącego ludzkości.


Końcowa faza prac nad przygotowaniem niniejszego tomu odbyła się w czasie, gdy w Polsce na nowo rozgorzała dyskusja na temat zawartości teczki tajnego współpracownika SB o pseudonimie „Bolek". W ten sposób po wielu latach do głównego nurtu debaty publicznej powrócił, i to z nie mniejszą mocą niż dawniej, problem agenturalnej przeszłości wielu znanych postaci polskiego życia politycznego. Jakkolwiek zasadniczą uwagę znów skupiono na kwestii, kto konkretnie był, a kto nie był agentem służb, o wiele istotniejszym tłem stało się starcie dwóch najważniejszych wizji społecznych, które od dziesięcioleci wytyczają ścieżki rozwoju w naszym kraju. Elementem tych wizji są m.in. pytania o głęboko filozoficznym charakterze, w tym o stosunek do donosicielstwa jako zjawiska (niemal wszyscy jesteśmy skłonni stwierdzić, że brzydzimy się donosicielstwem, gdy jednak zaczynamy problem analizować, okazuje się, że realnie reprezentowane postawy bywają bardziej zróżnicowane), ale także o rolę społeczną historyków, ich odpowiedzialność za jakość życia publicznego, odwagę i nonkonformizm, a jednocześnie konsekwencję.


ze Wstępu

Książka "Antropologia donosu. Seria: Inne strony historii" - Jarosław Syrnyk, Robert Klementowski (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 224 stron i została wydana w 2017 r.