rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Amerykańscy i francuscy przyjaciele Solidarności. Reakcje społeczne na Solidarność we Francji i w Stanach Zjednoczonych w latach 1980–1989. Seria: Monografie. Tom 169

Autor książki:

Marcin Frybes

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2021
Oprawa: twarda
Ilość stron: 408 s.
Wymiar: 145x210 mm
EAN: 9788382293654
ISBN: 978-83-8229-365-4
45.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Od momentu swego powstania Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” cieszył się bezprecedensowym zainteresowaniem i sympatią na całym świecie. Polska znajdowała się w centrum uwagi światowych mediów zarówno w okresie legalnej działalności związku, jak i po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 r., kiedy to organizacja została zdelegalizowana. W działania na rzecz „Solidarności” zaangażowali się ludzie o różnych poglądach, wywodzący się z odmiennych tradycji ideowych i w wielu innych sprawach stojący po przeciwnych stronach politycznej barykady. W gronie przyjaciół „Solidarności” znajdowali się chrześcijanie i ateiści, konserwatyści i eurokomuniści, związkowcy i pracodawcy, liberałowie i socjaliści. W wielu przypadkach ich zaangażowanie na rzecz polskiego ruchu wolnościowego nie było jedynie chwilowe, lecz stanowiło ważną część ich ideowej i politycznej biografii.

Fenomen poparcia, jakim cieszyła się „Solidarność” poza Polską, jest istotnym fragmentem intelektualnej i politycznej historii XX wieku, a przede wszystkim ostatniej dekady zimnej wojny. Silne poparcie płynące z Zachodu przyczyniło się do końcowego sukcesu „Solidarności” i związanych z nią środowisk, jakim było rozpoczęcie w 1989 r. budowy niepodległej i demokratycznej Polski. Z uwagi na skalę wsparcia dla „Solidarności” w latach 1980–1989, organizowanego także przez niektóre rządy zachodnie, autor stawia tezę, że również społeczeństwa zachodnie miały swój udział w pokojowym procesie upadku komunizmu w Polsce i całym bloku wschodnim.

Książka "Amerykańscy i francuscy przyjaciele Solidarności. Reakcje społeczne na Solidarność we Francji i w Stanach Zjednoczonych w latach 1980–1989. Seria: Monografie. Tom 169" - Marcin Frybes - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2021 r. Cena 45.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.