ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
produktu:

MultiHISTORIA (pakiet edukacyjny)

Dane szczegółowe:
Producent: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
EAN: 9788382296860
79.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h
Zdjęcie
Zdjęcie

Opis produktu:

MultiHISTORIA to innowacyjne i uniwersalne narzędzie dające wiele możliwości dydaktycznych w obszarze edukacji historycznej i wychowania patriotycznego. Sercem tego konceptu są piktogramy (proste graficzne reprezentacje różnych obiektów, miejsc, wydarzeń) i budowanie narracji historycznej oraz wiedzy faktograficznej na uniwersalnym materiale wizualnym (w nurcie tzw. historii wizualnej).

MultiHISTORIA została pomyślana jako cała seria wydawnicza, składająca się z zestawu bazowego tzw. obrazkowych kart historycznych oraz kolejno ukazujących się dodatków, tzw. kart pomocniczych, zaprojektowanych z myślą o różnych obszarach edukacji historycznej: daty, pojęcia, postaci, wydarzenia, etc.

W części pierwszej MultiHISTORII zaprezentowane zostaną sylwetki Twórców niepodległej Polski oraz najważniejsze daty i wydarzenia z ich życia poświęconemu działaniom wiodącym do niepodległości Ojczyzny. Wiedza historyczna została tu ujęta w atrakcyjną graficznie formę, angażującą i aktywizującą Uczniów (bez względu na ich wiek). MultiHOSTORIA rozbudza patriotyzm i pobudza wyobraźnię!

*MultiHISTORIA bazuje na koncepcie Multi-Talk (aktualnie w trakcie procesu patentowego P. 431254),, który piktogramach, które pobudzają myślenie skojarzeniowe, sprzyjają pracy metodą storytellingową i zwiększają efektywność zapamiętywania przyswajanych treści.JAK DZIAŁA MultiHISTORIA

 

 • pozwala realizować rozmaite scenariusze lekcji, czy zajęć* ukierunkowanych na kształtowanie świadomości historycznej i umacnianie więzi z Ojczyzną,

 • jest narzędziem dydaktycznym, które może być stosowane samodzielnie lub jako urozmaicenie, czy wzmocnienie pracy z podręcznikami z obszaru historii i edukacji patriotycznej różnego szczebla (od edukacji przedszkolnej po edukację dorosłych),

 • pobudza ciekawość poznawczą dzięki uruchomieniu myślenia wizualnego (piktogramy) oraz skojarzeniowego, co pozwala odkrywać historię poprzez tworzenie sieci pojęć, kategorii i narrację (tzw. storytelling) - dzięki temu Uczeń nie czyta o historii, lecz niejako “sam tworzy historię" o historii na bazie materiału wizualno-faktograficznego,w pełni angażując się w proces edukacyjny i skuteczniej zapamiętując treści,

 • rozbudza patriotyzm i pobudza wyobraźnię,

 • wprowadza w ramach edukacji patriotycznej i na lekcjach historii element grywalizacji, który angażuje, aktywizuje i zaciekawia Uczniów, ułatwiając zapamiętywanie przyswajanej wiedzy.

*przykładowe aktywności i inspiracje do pracy z kartami MultiHISTORIA znajdują się w przewodniku dołączonym do zestawuCO ZNAJDUJE SIĘ W ZESTAWIE

12 dużych, dwustronnych kart obrazkowych z postaciami historycznymi - Twórcami niepodległej Polski, każda z nich przedstawiona w dwóch okresach życiowych: dzieciństwo + młodość oraz życie dorosłe + wiek dojrzały. W trakcie pracy zestawem poznamy:

 • 12 postaci historycznych:

 • 6 Ojców Niepodległości:

karta #1 - JÓZEF PIŁSUDSKI,

karta #2 - WINCENTY WITOS

karta #3 - IGNACY PADEREWSKI

karta #4 - ROMAN DMOWSKI

karta #5 - WOJCIECH KORFANTY

karta #6 - IGNACY DASZYŃSKI

oraz

-6 Matek Niepodległości:

karta #7 - ALEKSANDRA PIŁSUDSKA,

karta # 8 - ZOFIA MORACZEWSKA,

karta # 9 - WANDA GERTZ,

karta #10 - GABRIELA BALICKA

karta #11 - MARIA WITTEK

karta # 12 - ZOFIA ZAWISZANKA2 zestawy kart dodatkowych, tzw. DATOWNIKÓW

Datowniki to specjalny, podwójny zestaw kart z nazwami wydarzeń (awers) i datami (rewers) z życia postaci historycznych zaprezentowanych na kartach obrazkowych zestawu bazowego Multi-Historia część 1:Twórcy niepodległej Polski. Pierwszy zestaw zawiera karty dat i wydarzeń związanych z męskimi postaciami historycznymi (Ojcowie niepodległości), zaś drugi - z żeńskimi (Matki Niepodległości). Symbole płci ♂ i ♀ zamieszczone na każdym zestawie Datowników ułatwiają selekcję materiału do pracy.

Każdy zestaw zawiera 55 dwustronnych kart, dopasowanych do każdej postaci także kolorystycznie (zgodność tła karty obrazkowej zestawu bazowego z tłem karty-datownika, według prostego klucza: 1 postać - 1 kolor*). Takie rozwiązanie ma niewątpliwy walor dydaktyczny (Uczeń sam może “odkrywać” które daty i wydarzenia dotyczą danej postaci - wystarczy mu do tego umiejętność rozpoznawania i łączenia identycznych kolorów). Ma także walor pragmatyczny dla Edukatora - łatwą selekcję materiału do pracy z zestawem bazowym kart Multi-Historia.

Datowniki to skuteczne narzędzie do nauki dat i wydarzeń historycznych, które:

 • działa samodzielnie lub razem z zestawem bazowym obrazkowych kart historycznych Multi-Historia (albo innym źródłem wiedzy),

 • aktywizuje Uczniów i wprowadza element grywalizacji na zajęciach,

 • sprawdza się na zajęciach w trybie indywidualnym, w parach i grupach.MultiPRZEWODNIK z wprowadzeniem do metodyki pracy z narzędziem MultiHISTORIA oraz zbiorem sprawdzonych pomysłów i gotowych rozwiązań na lekcje historii z użyciem kart.MultiHISTORIA to uniwersalny i niezbędny zestaw dla wszystkich pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, a zwłaszcza:

 • nauczycieli każdego szczebla edukacji, zwłaszcza historyków, polonistów, wychowawców,

 • nauczycieli i edukatorów ze środowisk polonijnych,

 • edukatorów muzealnych oraz pracujących w innych instytucjach kultury,

 • rodziców-edukatorów wychowujących w duchu patriotyzmu i dbających o kształtowanie świadomości historycznej swoich dzieci.

Ten jeden zestaw specjalnie zaprojektowanych kart umożliwi poprowadzenie wielu angażujących i ciekawych zajęć na każdym szczeblu edukacji.

wiek: 6+

Autor: Justyna Kesler

Grafika i skład: Agnieszka Dymek, Renata Demczuk

Redakcja i opieka merytoryczna: Justyna Kesler, Marta GoskProduktu „MultiHISTORIA (pakiet edukacyjny)” - Producent: Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Cena 79.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.