ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
produktu:

III Dywizjon Lotniczy. Puzzle (1000 elem.)

Dane szczegółowe:
Producent: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
EAN: 5907796695098
35.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis produktu:

Ułóż puzzle z lotnikami 7. Eskadry Myśliwskiej i poznaj pilotów, którzy walczyli podczas wojny polsko-bolszewickiej! Oprócz układanki w pudełku znajdziesz książeczkę z historią polskiego lotnictwa wojskowego.

Puzzle III Dywizjon to wyjątkowa układanka dla miłośników lotnictwa zafascynowanych maszynami z czasów I wojny światowej. Powstała, aby upamiętnić początki polskiego lotnictwa wojskowego i działalność III Dywizjonu Lotniczego w wojnie polsko-bolszewickiej.

Z 1000 elementów należy ułożyć scenę nawiązującą do przygody por. George’a Crawforda i kpt. Edwarda Corsiego ze składu 7. Eskadry Myśliwskiej. 18 lipca 1920 r. wykonali oni lot rozpoznawczy w okolicach rzeki Horyń. Lotnicy mieli ostrzelać bolszewicką kawalerię Budionnego znajdującą się w rejonie Gołowczyce–Chorupań. Za linią frontu Amerykanie ostrzelali oddział nieprzyjaciela i zrzucili dwie bomby. Kontynuując lot, piloci natknęli się na kolejny oddział sowieckiej kawalerii, który zaatakowali. W czasie wymiany ognia zostali trafieni. Crawford musiał awaryjnie lądować, gdyż pocisk przebił główny zbiornik paliwa jego Balilli. Zawiódł też zbiornik opadowy i z braku paliwa silnik samolotu zaczął przerywać. Amerykański ochotnik posadził maszynę i pobiegł w stronę lasu. Gdy zdał sobie sprawę, że nie umknie kawalerzystom, silnik jego Balilli wznowił pracę. Crawford zdołał wrócił do kabiny samolotu i odleciał w ostatniej chwili.

Układance towarzyszy bogato ilustrowana broszura edukacyjna Nie tylko 7. Eskadra Myśliwska autorstwa dr. Mariusza Niestrawskiego, upamiętniająca III Dywizjon Lotniczy. Na 24 stronach książeczki Czytelnik znajdzie sylwetki pilotów, odtworzone techniką cyfrową kolorowe wizerunki samolotów, na których walczyli Polacy i wspierający ich ochotnicy z innych krajów, kolorowe mapy, statystyki i wiele innych ciekawych informacji.

Produktu „III Dywizjon Lotniczy. Puzzle (1000 elem.)” - oprawa pudełko - Producent: Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Cena 35.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.