ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945-1989

Autor książki:

Paweł Szulc

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2012
Oprawa: twarda
Ilość stron: 536 s.
Wymiar: 175x245 mm
EAN: 9788361336617
ISBN: 978-83-61336-61-7
Data: 2012-11-06
21.00 
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Polskie Radio Szczecin uruchomiono w grudniu 1945 r. jako pierwszą rozgłośnię na ziemiach zachodnich i północnych w Polsce. Książka „Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945-1989” opisuje historię tego lokalnego medium w okresie, kiedy Polska była krajem rządzonym autorytarnie i podporządkowanym Związkowi Radzieckiemu. W takim systemie środki masowego przekazu stają się ważnym narzędziem propagandowym w rękach przywódców politycznych.

Książkę należy odczytywać na kilku poziomach - jako element historii powojennej radiofonii polskiej, jako przewodnik po kreowanej przez władze polityce propagandowej, wreszcie jako wycinek lokalnej, szczecińskiej, historii widzianej oczami dziennikarzy i władz.

W każdym z pięciu rozdziałów omówiona została rola, jaką odegrało Polskie Radio Szczecin w okresach poszczególnych przesileń politycznych. Opisane zostały kulisy powstawania programu radiowego, a także oceny pracy dziennikarzy, dokonywane przez władze polityczne. Omówienie każdego okresu poprzedzone zostało prezentacją technicznych możliwości radia, czyli opisem, za pomocą jakich środków i do ilu odbiorców radio docierało. Zaprezentowana została również kadra szczecińskiej rozgłośni - dziesiątki dziennikarzy, ich życiorysy, przygotowanie zawodowe, a także ich związki z władzą.

Rejestr pytań, jakie stawiać trzeba dziejom radiofonii przy nie dość wystarczającej ilości i jakości źródeł nie okazuje się, na szczęście, barierą nie do pokonania. Historię radia można badać, trzeba jednak dysponować odpowiednimi umiejętnościami i determinacją, dowodem czego jest niniejsza praca.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Rafała Habielskiego

W recenzowanej rozprawie Autor w sposób drobiazgowy przedstawił dzieje szczecińskiej rozgłośni z szerokim ujęciem spraw technicznych, kadrowych oraz programowych. […] Autor omówił zawartość emitowanych audycji. Jest zrozumiałe, że ów temat powiązał z wydarzeniami politycznymi w skali regionalnej, ogólnopolskiej i międzynarodowej. Niewątpliwie, to właśnie te fragmenty rozprawy stanowią o jej wysokiej wartości. Rozgłośnia szczecińska komentowała w latach 1945-1989 najważniejsze wydarzenia krajowe i międzynarodowe. […] Recenzowaną rozprawę wyróżnia reprezentatywna i szeroka baza źródłowa, różniej proweniencji. Warto również tu podkreślić, iż styl narracji jest precyzyjny i komunikatywny.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy

Książka "Zniewolony eter. Polskie Radio Szczecin w latach 1945-1989" - Paweł Szulc - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 536 stron i została wydana w 2012 r. Cena 21.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]