ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Zachodźże czerwone słoneczko. Wybory 89 w województwie katowickim

Autor książki:

Bogusław Tracz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2016
Oprawa: miękka
Ilość stron: 80 s.
EAN: 9788380980099
ISBN: 978-83-8098-009-9
Data: 2016-06-30
Cena wydawcy: 23.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Rok 1989 okazał się przełomowym. Wybory parlamentarne w czerwcu 1989 r., choć tylko w części demokratyczne, uruchomiły lawinę, której nie dało się już zatrzymać. Erozja komunistycznego systemu władzy nabrała rozpędu. Rozpoczęły się zmiany o charakterze ustrojowym, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości, a w wymiarze europejskim - do upadku sowieckiej dominacji i zniesienia żelaznej kurtyny. W 2014 r. w całym kraju obchodzono 25-lecie tamtych wydarzeń. Z tej okazji Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Katowicach przygotowało wystawę poświęconą wyborom do parlamentu w czerwcu 1989 r. Zaprezentowano na niej plakaty, liczne materiały ulotne, a przede wszystkim fotografie, przywołujące atmosferę owego „roku cudów”, czasu, w którym Polacy zainicjowali demontaż systemu komunistycznego w Europie na wschód od Łaby.

Niniejsza publikacja jest katalogiem tej wystawy, uzupełnionym o fotografie i grafiki, dla których nie starczyło miejsca na planszach wystawienniczych. Na osiemdziesięciu stronach zgromadzono prawie dziewięćdziesiąt ilustracji, pochodzących z zasobów archiwalnych, muzeów i stowarzyszeń, jak i zbiorów prywatnych. Opatrzone zostały autorskim komentarzem. Czytelnik może prześledzić drogę, która prowadziła do wyborów, od zapaści gospodarczej i beznadziei drugiej połowy dekady lat 80., poprzez strajki wiosną i latem 1988 r. W książce przedstawiono najważniejszych antagonistów, walczących o miejsca w sejmie i senacie, jak również przeciwników udziału w wyborach. Przybliżono metody walki o głosy wyborców, przebieg głosowania i zasygnalizowano procesy, które uruchomiły wydarzenia czerwca 1989 r.

Książka "Zachodźże czerwone słoneczko. Wybory 89 w województwie katowickim" - Bogusław Tracz - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 80 stron i została wydana w 2016 r.

Spis treści:

Wstęp
Droga do wyborów
Dziesięć okręgów
Urna - 89
Obóz władzy i „niezależni”
Drużyna Lecha
Kontestatorzy i wolni strzelcy
Wybierzmy „najlepszych”
Prasa wyborcza
Wojna plakatowa
Wiece
Pielgrzymka do Piekar
Ostatni tydzień
4 Czerwca
Nokaut
Dogrywka
Precz z komuną!

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]