ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Wybory i referenda w PRL

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2014
Oprawa: twarda
Liczba stron: 821 s.
Wymiary: 170x245 mm
EAN: 9788361336266
ISBN: 978-83-61336-26-6
Cena wydawcy: 21.00 złpozycja niedostępna

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:


Na pracę składa się blisko 40 artykułów, napisanych przez badaczy reprezentujących różne ośrodki i dyscypliny naukowe - historię, politologię i prawo. Pierwsze trzy teksty, autorstwa prof. Jerzego Eislera, prof. Wojciecha Sokoła i dr. Sebastiana Ligarskiego, stanowią wprowadzenie do tematu. W kolejnych częściach pracy zamieszczono artykuły poświęcone następującym zagadnieniom: głosowaniom w latach 1946, 1947 i 1952, wyborom w okresie rządów Władysława Gomułki, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, propagandzie wyborczej, stosunkowi Kościołów i mniejszości narodowych do wyborów, opozycji i oporowi społecznemu wyrażanemu w okresie akcji wyborczych oraz stosunkowi zagranicy do peerelowskich głosowań.

Problematyka związana z wyborami i referendami w PRL nie była do tej pory prezentowana w literaturze w sposób całościowy. Prezentowany tom studiów zmienia ten stan rzeczy. Zgodnie z intencją redaktorów może być traktowany jako szerokie rozpoznanie pola badawczego i stanowić zachętę do dalszych badań.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Antoniego Dudka:

Problematyka wyborów w powojennej Polsce była dotąd przedmiotem zainteresowania badaczy przede wszystkim w odniesieniu do referendum ludowego z 1946 r. oraz trzech elekcji szczególnie istotnych z punktu widzenia dziejów politycznych: z 1947, 1957 i 1989 r. Na marginesie badań pozostawały natomiast pozostałe głosowania powszechne […]. Omawiana praca stanowi udaną próbę poszerzenia tej perspektywy, zarówno poprzez szersze niż dotąd ujęcie zagadnienia wyborów w innych latach niż wymienione, jak i omówienia ich różnorodnych aspektów, często pomijanych we wcześniejszych opracowaniach.

Fragment recenzji prof. dr. hab. Tadeusza Wolszy:

Jestem pod dużym wrażeniem szczegółowości przeprowadzonych przez Autorów badań archiwalnych. Warto też w tym miejscu podkreślić, że tematyka niektórych z tych artykułów, głównie dotycząca spraw regionalnych, była nowatorska. […] Generalna konstatacja nasuwa się sama. Recenzowana praca to przykład dobrze pomyślanej pracy zbiorowej, wykonanej z dużym zaangażowaniem i wiedzą przez poszczególnych członków zespołu.

Książka "Wybory i referenda w PRL" - Sebastian Ligarski, Michał Siedziako (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 821 stron i została wydana w 2014 r.