ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca. Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku

Autor:

Dawid Golik

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Liczba stron: 486 s.
EAN: 9788394901868
ISBN: 978-83-949018-6-8
50.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Dr Dawid Golik w swojej najnowszej książce opisał stosunkowo krótki, początkowy okres kampanii wrześniowej, od 1 do 6 września 1939 r. Swoją uwagę skupił na odcinku doliny Dunajca – od przełomu pienińskiego po Nowy Sącz. Tereny te bronione były przez jednostki Armii Karpaty (1. pułku strzelców podhalańskich, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz Obrony Narodowej), a atakowane przez niemiecką 2 Dywizję Górską, przy wsparciu słowackiej dywizji „Jánošik”. Dr Golik szczegółowo przedstawił praktycznie każdy epizod działań wojennych na tym obszarze: pierwsze walki w Pieninach i na Spiszu; bohaterską obronę umocnionych pozycji pod Kłodnem i na Wietrznicy, która skutecznie powstrzymała niemieckie plany błyskawicznego wtargnięcia w głąb Małopolski; walki w obronie Nowego Sącza. Wykorzystał przy tym zarówno źródła polskie, jak i niemieckie i słowackie. Pokazał, jak na te same wydarzenia patrzyli obrońcy i najeźdźcy, co jest szczególnie interesujące choćby w przypadku szczegółowo opisanych przez Autora przypadków zbrodni na ludności cywilnej.

Uzupełnieniem książki są dwa aneksy. Pierwszy, opracowany wspólnie z Piotrem Sadowskim, to powstały na podstawie szerokich badań terenowych opis pozostałości działań wojennych na opisywanym terenie oraz możliwości wykorzystania ich w rozwijającej się turystyce pól bitewnych. Drugi aneks to bogaty wybór ze źródeł, w tym zagranicznych, w większości niepublikowanych dotąd w Polsce.    

Książka "Wrzesień 1939 w dolinie Dunajca. Bój graniczny i walki nad górnym Dunajcem między 1 a 6 września 1939 roku" - Dawid Golik - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 486 stron i została wydana w 2018 r. Cena 50.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.