ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Wileńska łączniczka. Z Danutą Szyksznian-Ossowską Sarenką rozmawia Magdalena Semczyszyn

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2018
Oprawa: twarda
Liczba stron: 265 s.
Wymiary: 170x245 mm
EAN: 9788380984363
ISBN: 978-83-8098-436-3
30.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Książka jest zapisem rozmów z Danutą Szyksznian- -Ossowską „Sarenką” (ur. 1925 r.), podczas II wojny światowej łączniczką Garnizonu „Dwór” Armii Krajowej w Wilnie, jedną z dziesięciu dziewcząt z grupy łączności „Kozy” przy komórce „Legalizacja” wileńskiej Komendy Okręgu AK; więźniarką łagru w Jełszance koło Saratowa. Stałym punktem odniesienia w rozmowach jest wojna, jednak czytelnik znajdzie w książce również reminiscencje z dawnego Wilna oraz historię powojennych losów bohaterki. O swoich przeżyciach Danuta Szyksznian-Ossowska mówi niezwykle ciekawie, ukazując złożoność sytuacji, w której znaleźli się mieszkańcy okupowanego miasta oraz zróżnicowanie ludzkich postaw. Jest zawsze pogodna i otwarta na drugiego człowieka, choć tragiczne wydarzenia, których była uczestniczką, odcisnęły piętno na całym jej późniejszym życiu.

„Doświadczenia mojego pokolenia nie da się tak po prostu wymazać, odesłać do archiwum. Wiele wydarzeń wciąż w nas tkwi, jak te odłamki. Im bliżej drugiego brzegu, tym obrazy z tamtych dni częściej do mnie powracają […]. Gdy zaczynała się wojna, miałam 14 lat, gdy się kończyła - 20. Zabrano mi kawałek dzieciństwa i najlepsze lata młodości. Jednak nadal mogę mówić o szczęściu, bo innym nie dane było nawet tyle”.

Książka "Wileńska łączniczka. Z Danutą Szyksznian-Ossowską Sarenką rozmawia Magdalena Semczyszyn" - Danuta Szyksznian-Ossowska, Magdalena Semczyszyn (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 265 stron i została wydana w 2018 r. Cena 30.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.