ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach? Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913 - 1944)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Liczba stron: 520 s.
Wymiary: 168x160 mm
EAN: 9788382294279
ISBN: 978-83-8229-427-9
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Biografia wybitnego dowódcy wojsk pancernych 2. Korpusu Polskiego, mjr. Władysława Drelicharza ze szczególnym uwzględnieniem działań we Włoszech w 1944 r., przedstawiona na szerszym tle losów żołnierza polskiego w II wojnie światowej.   

„Wszystkie walki, w których brał udział, zdobyły mu serca żołnierskie całego Korpusu”, powiedział gen. Władysław Anders o Władysławie Drelicharzu, wybitnym dowódcy broni pancernej 2. Korpusu Polskiego.

Zawiłe drogi wojny poprowadziły go z przedwojennych Brzeżan, przez pola walk wrześniowych i obóz internowania na Węgrzech, aż na Bliski i Środkowy Wschód do Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich, w końcu do Armii Polskiej na Wschodzie i 2. Korpusu Polskiego. Z 2. Korpusem jako dowódca 2. szwadronu czołgów słynnego Pułku 4. Pancernego „Skorpion” przeszedł kampanię włoską 1944 r., walczył o Monte Cassino, Ankonę, Cesano, Metauro… Jego droga do Ojczyzny „zagubionej w wrześniowych chmurach” dobiegła kresu w listopadzie 1944 r. pod Monte Fortino. Zginął w czołgu, dowodząc swym szwadronem w bitwie o Faenzę. Życiorys mjr. Drelicharza, wybitnej jednostki i wielkiego patrioty, to przykład wspaniałej kariery wojskowej: odznaczony licznymi orderami polskimi i brytyjskimi, m.in. srebrnym i złotym krzyżem Virtuti Militari i kilkakrotnie Krzyżem Walecznych, trzykrotnie ranny, wysoko ceniony przez przełożonych, miłowany przez podwładnych...

Niniejsza książka jest jednak czymś więcej niż tylko wojskową biografią. Dramatyczne losy mjr. Drelicharza podzieliło tysiące Polaków. Czytelnik znajdzie tu zatem także opowieść o ludziach, ich sile, oddaniu, wytrwałości, cierpieniu... Ci ludzie byli żołnierzami, ale byli też synami, mężami, ojcami. Polakami rzuconymi daleko od Ojczyzny i zawsze w swój powrót do Ojczyzny wierzącymi... Majorowi Drelicharzowi nie było dane wrócić. Spoczął obok tysięcy swoich rodaków poległych we Włoszech.
Pożegnajmy go słowami żołnierza-poety: „Niech cisza im się skłoni snem głębokim, wiecznym.”

Fragment książki:

 

 

Książka "Wciąż szukamy Ojczyzny zgubionej w wrześniowych chmurach? Wojennym szlakiem majora Władysława Drelicharza (1913 - 1944)" - Maria Radożycka-Paoletti - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 520 stron i została wydana w 2022 r.