Opis książki:
Kiedy w pierwszej połowi e 1943 r. utworzono Podokręg AK Rzeszów, a na jego dowódcę wyznaczono doktora praw płk. Kazimierza Putka „Zwornego", na terenie tym nie działał żaden podziemny sąd. Wszystkie sprawy rozpatrywane były przez okręgowe sądy specjalne w Krakowie. Dwa lata później, gdy rozwiązywano Armię Krajową, działały tu już zarówno wydziały zamiejscowe okręgowego Wojskowego Sądu Specjalnego, jak i sądy polowe, a także wymiar sprawiedliwości podległy cywilnym strukturom Polskiego Państwa Podziemnego w postaci czterech Cywilnych Sądów Specjalnych i licznych komisji sądzących. W konspirację zaangażowało się wielu sędziów, prokuratorów i adwokatów.
Niniejsza książka jest monografią podziemnego wymiaru sprawiedliwości działającego na terenie Podokręgu AK Rzeszów. Składa się z pięciu rozdziałów, w których autor przedstawił rozwój konspiracyjnego wymiaru sprawiedliwości od jego powstania, poprzez działalność, aż do akcji wyrokowych, które były etapem wykonawczym postępowania sądowego. W pracy scharakteryzowano około stu spraw rozpatrywanych przez podziemne sądownictwo. W aneksach zamieszczono m.in. swoiste kalendarium akcji wyrokowych wykonanych przez konspiratorów oraz biogramy prawników, którzy tworzyli podziemny wymiar sprawiedliwości. Książkę wzbogaca kilkadziesiąt unikatowych fotografii i dokumentów.
Książka "W imieniu Rzeczypospolitej... Wymiar sprawiedliwości Polskiego Państwa Podziemnego na terenie Podokręgu AK Rzeszów" - Piotr Szopa - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 616 stron i została wydana w 2014 r.