ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Urząd Bezpieczeństwa w Przemyślu 1944-1956. Seria: Studia i materiały

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2004
Oprawa: miękka
Liczba stron: 122 s.
Wymiary: 159x231 mm
EAN: 9788389078643
ISBN: 83-89078-64-3
Cena wydawcy: 18.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Prezentowane opracowanie, wydane w serii "Studia i Materiały”, przedstawia dzieje powiatowego aparatu bezpieczeństwa w Przemyślu od jego utworzenia w 1944 r. do reorganizacji dokonanej w 1956 r. Autor opisuje zachodzące w tym czasie zmiany strukturalne, skład personalny, sylwetki osób tworzących UB w Przemyślu, ze szczególnym uwzględnieniem kadry kierowniczej, a także poziom wykształcenia i dyscypliny oraz stan moralny funkcjonariuszy. W opracowaniu znalazła się ponadto charakterystyka sieci agenturalnej przemyskiego aparatu bezpieczeństwa. Istotną część pracy stanowi opis metod i kierunków działań podejmowanych przez UB wobec różnych środowisk i grup społecznych: polskiego podziemia niepodległościowego, legalnej opozycji, Kościoła, a także podziemia ukraińskiego i środowisk wiejskich.
Autor korzystał przede wszystkim z zasobów archiwalnych rzeszowskiego Oddziału IPN, ale także z opracowań historyków resortu bezpieczeństwa i z dorobku badawczego historyków rzeszowskich. Praca Dariusza Iwaneczki jest pierwszą próbą naukowego, całościowego przedstawienia działalności Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego (późniejszego Powiatowego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Publicznego) w Przemyślu w latach 1944-1956, a zarazem ukazania jego wkładu w proces instalacji, utrwalania i ochrony porządku komunistycznego w Polsce. Istotnym uzupełnieniem zasadniczej treści są: wykaz skrótów, indeks nazwisk i pseudonimów, bibliografia oraz lista pracowników PUBP/PUds.BP w Przemyślu zatrudnionych w okresie, który obejmuje książka.

Książka "Urząd Bezpieczeństwa w Przemyślu 1944-1956. Seria: Studia i materiały" - Dariusz Iwaneczko - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 122 stron i została wydana w 2004 r.

Spis treści:

Od autora
Organizacja PUBP w Przemyślu i pierwszy okres działalności
Zmiany strukturalne i personalne w latach 1945–1956
Funkcjonariusze
Agentura
Referat Śledczy
Kierunki działań operacyjno-śledczych

Polskie podziemie niepodległościowe
Referendum, wybory i likwidacja jawnej opozycji
Działania przeciwko podziemiu ukraińskiemu
Działania wobec Kościoła katolickiego i innych wyznań
Działania wobec środowisk wiejskich
Działania w zakresie ochrony operacyjnej gospodarki
Inne dziedziny życia społecznego pozostające w zainteresowaniu UB

Zakończenie
Aneks: Lista pracowników PUBP/PUds.BP w Przemyślu zatrudnionych w latach 1944–1956
Wykaz skrótów
Bibliografia
Indeks nazwisk i pseudonimów