ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Twórcy na służbie. W służbie twórczości. Seria: Dziennikarze. Twórcy. Naukowcy

Autor:

Sebastian Ligarski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2013
Oprawa: twarda
Liczba stron: 216 s.
Wymiary: 170x250 mm
EAN: 9788376295947
ISBN: 978-83-7629-594-7
pozycja niedostępna

Opis książki:

Seria Dziennikarze - Twórcy - Naukowcy" podejmuje niezwykle interesujący temat funkcjonowania wymienionych środowisk w systemie totalitarnym.
W zamyśle komunistów środowiska twórcze miały legitymizować system w zamian za przyzwolenie na uprawianie swojego zawodu. Na wszelkie próby łamania dyscypliny ideowej i światopoglądowej władze odpowiadały zdecydowanym sprzeciwem i represjami. Nie oznaczało to, że nie zdawały sobie one sprawy z tego, że ludzie wywodzący się z tych środowisk wymagają innego podejścia, innych bodźców, by w pełni realizować powierzone im zadania. Starały się im to zapewniać poprzez cały system przywilejów i nagród. Z drugiej strony środowiska twórcze poszukiwały swojego miejsca w państwie totalitarnym, z zachowaniem poczucia osobistej wolności. Z czasem ta ich własna przestrzeń zaczęła się poszerzać i znacząco wpływać na postawy twórców wobec władz Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej i całego systemu.

Książka "Twórcy na służbie. W służbie twórczości. Seria: Dziennikarze. Twórcy. Naukowcy" - Sebastian Ligarski (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 216 stron i została wydana w 2013 r.