ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Transformacja ustrojowa w Polsce. Nowe perspektywy

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2022
Liczba stron: 440 s.
EAN: 9788382296266
ISBN: 978-83-8229-626-6
45.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Seria „Publikacje gdańskiego oddziału IPN”, tom 86

Transformację ustrojową w Polsce należy rozpatrywać nie tylko jako fenomen historyczny, lecz także jako proces przebiegający w sferze społecznej, politycznej czy ekonomicznej. Dla jej badaczy podejście interdyscyplinarne jest nie tyle szansą, ile koniecznością. Niniejszy tom zawiera analizy prozopograficzne, politologiczne, historiograficzne, filozoficzne czy socjologiczne tego zjawiska. Każdy artykuł stanowi próbę spojrzenia na wydarzenia i procesy rozgrywające się w dziedzinie władzy, życia społecznego i gospodarczego oraz w służbach specjalnych z nowej perspektywy. Z całości wyłania się obraz współistnienia zjawisk zasadniczo sprzecznych – ciągłości i zerwania, podmiotowości i uprzedmiotowienia oraz unikalności i uniwersalności.

Publikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Transformacja ustrojowa PRL”.

OBEJRZYJ dyskusję i DOWIEDZ SIĘ - Dlaczego potrzebne są nowe perspektywy w spojrzeniu na transformację ustrojową Czego nie jeszcze wiemy o transformacji ustrojowej Jaka była rola aktorów zewnętrznych (np. USA, Bank Światowy, Międzynarodowy Fundusz Walutowy) w transformacji ustrojowej Czy Polska była „laboratorium pierestrojki” Czym było i w jaki sposób przebiegało uwłaszczenie nomenklatury  

Na te i inne pytania odpowiadaają: ▪ prof. dr hab. Roman Bäcker – Uniwersytet Mikołaja Kopernika, ▪ prof. dr hab. Antoni Dudek – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, ▪ dr Michał Przeperski – Muzeum Historii Polski, ▪ dr hab. Daniel Wicenty – Oddziałowe Biuro Badań Historycznych IPN w Gdańsku, Uniwersytet Gdański. 

Moderatorem dyskusji jest prof. dr hab. Krzysztof Brzechczyn z Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. 

Uczestnicy dyskutują o książce „Transformacja ustrojowa w Polsce. Nowe perspektywy” przygotowanej pod redakcją Michała Przeperskiego i Daniela Wicentego.

 

 

26.06 o godz. 16:00 POSŁUCHAJ inspirującej rozmow:  https://youtu.be/OTFy9dCTYgg i DOWIEDZ SIĘ co wiadomo o ekipie Wojciecha Jaruzelskiego. W jaki sposób generał manipulował współpracownikami Jak po upływie 30 lat historycy patrzą na prywatyzację „grubą kreskę” i skale uwłaszczenia nomenklatury.

 

 

 

Książka "Transformacja ustrojowa w Polsce. Nowe perspektywy" - Michał Przeperski, Daniel Wicenty (red.) - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 440 stron i została wydana w 2022 r. Cena 45.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.