rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Szyfr Lebensteina. Polska w XX wieku. Śladami rysunków Jana Lebensteina

Autor książki:

Łukasz Kamiński, Marek Nowakowski

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: twarda
Ilość stron: 176 s.
Wymiar: 235x295 mm
EAN: 9788376291161
ISBN: 978-83-7629-116-1
Cena wydawcy: 50.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Album zawiera ponad 150 rysunków Jana Lebensteina, podzielonych na rozdziały odzwierciedlające kolejne etapy życia i twórczości artysty:
1. II wojna światowa – pierwsze rysunki
2. Polska – lata powojenne
3. Polska – figury osiowe
4. Paryż – karykatura polityczna
5. Pallotyni – witraże
6. Orwell – Folwark zwierzęcy
7. Absurdy PRL – Marzec ‘68
8. Stan wojenny – WRONa
9. Doświadczenia dwóch totalitaryzmów – Księga Hioba i Apokalipsa
10. Powrót do korzeni – Sarmacja

Jan Lebenstein, ur. w 1930 r. w Brześciu nad Bugiem, zmarł w 1999 r. w Krakowie – malarz, grafik, rysownik. Skończył Państwowe Liceum Artystyczne w Warszawie. Studiował malarstwo w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych u Artura Nachta-Samborskiego i Eugeniusza Eibischa. Debiutował w warszawskim Arsenale w 1955 roku. Rok później dołączył do Teatru na Tarczyńskiej, prowadzonego we własnym mieszkaniu przez Mirona Białoszewskiego i miał tam swoją pierwszą indywidualną wystawę. Od 1959 r. mieszkał w Paryżu, gdzie otrzymał Grand Prix na I Biennale Młodych w Paryżu.

***

"Byłem wyobcowany, zdecydowałem się być malarzem, dlatego, że byłem wyobcowany. Po prostu byłem obcy. I ten cały PRL, to wszystko było dla mnie absolutnie wrogie. Chcę określić swoją sytuację jako człowieka, który znalazł się na peryferiach, na peryferiach kraju, to znaczy wyrwany z pewnych swoich korzeni, gdzieś jednak pochodzę ze wschodu Polski. I druga rzecz to jest obecność tej całej nowej struktury, która nazywała się socrealistyczną”.

"Etapy to określenie zamkniętych dla mnie okresów, które nie były identyczne. Dlatego nie było identyczne moje malowanie. Zrozumiałem, że przy każdej większej przygodzie duchowej podlegałem pewnym koniecznościom, które były po prostu związane i z moim życiem, i ze zmieniającym się wokół otoczeniem”.

Książka "Szyfr Lebensteina. Polska w XX wieku. Śladami rysunków Jana Lebensteina" - Łukasz Kamiński, Marek Nowakowski (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 176 stron i została wydana w 2010 r.