ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Stefan Wyszyński. Pro memoria. Tom 12: 1965

Autor:

Paweł Skibiński

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda
Liczba stron: 408 s.
EAN: 9788382293531
ISBN: 978-83-8229-353-1
45.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Dwunasty tom zapisków prymasa Stefana Wyszyńskiego, dotyczący w całości roku 1965, obejmuje przełom ósmego i dziewiątego roku trwania Wielkiej Nowenny Tysiąclecia Chrztu Polski, pomyślanej przez prymasa Wyszyńskiego jako zakrojony na szeroką skalę program duszpasterski moralnego i duchowego odrodzenia narodu. Jednocześnie był to czwarty rok trwania Soboru Watykańskiego II. Prymas Wyszyński podczas zasiadał wciąż w prezydium Soboru jako jedyny przedstawiciel Europy Wschodniej.

Wiele miejsca zajmuje kwestia wyższych seminariów duchownych, którym władze oświatowe starały się w tym okresie narzucić kontrole i wizytacje. Chciały w ten sposób ingerować w program nauczania – także teologicznego i filozoficznego, oraz uzyskać nieograniczony dostęp do dokumentacji personalnej alumnów. Inną formą nacisku na seminarzystów było zainicjowanie służby wojskowej alumnów. Prymas niepokoił się rozszerzaniem się akcji mobilizacji wojskowej kleryków przez władze komunistyczne.

Kolejną formą nacisku administracyjnego na Kościół katolicki, o której często wspomina prymas na kartach swych zapisków, było ograniczanie nauczania religii dzieci i młodzieży.

Pod koniec 1965 r. pojawiła się kwestia, która znaczenia nabierze w pełni w następnych miesiącach. Chodzi o zaproszenie papieża Pawła VI przez Episkopat Polski do naszego kraju z okazji obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.

Seria wydawnicza: „Kościół katolicki w dokumentach” (redaktor naukowy serii: dr hab. Rafał Łatka)

Książka "Stefan Wyszyński. Pro memoria. Tom 12: 1965" - Paweł Skibiński (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 408 stron i została wydana w 2021 r. Cena 45.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.