ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Salezjańska szkoła organistowska w Przemyślu

Autor książki:

Robert Witalec

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2007
Oprawa: twarda
Ilość stron: 308 s.
Wymiar: 170x250 mm
EAN: 9788388659652
ISBN: 978-83-8865-965-2
Data: 2011-03-14
Cena wydawcy: 16.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Książka ukazuje dzieje i osiągnięcia Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej w Przemyślu – od momentu powstania w 1916 r. aż do jej likwidacji przez władze totalitarnego państwa.
Publikacja składa się z trzech zasadniczych części. W pierwszej przedstawiono historię szkoły, jej funkcjonowanie i osiągnięcia w latach 1916–1963 oraz wydarzenia związane z jej likwidacją. Ks. Artur Świeży SDB ukazał historię i działalność Szkoły Organistowskiej od jej założenia w 1916 r. do wybuchu II wojny światowej. Ks. Waldemar W. Żurek przedstawił powojenną działalność szkoły aż do momentu jej likwidacji w 1963 r. Natomiast Mariusz Krzysztofiński z Rzeszowskiego Oddziału IPN ukazał posunięcia władz komunistycznych, zmierzające do likwidacji szkoły, jak również działania stających w jej obronie Salezjanów i społeczeństwa Przemyśla. Dopełnieniem rozpraw są zamieszczone w części drugiej dokumenty, związane z działalnością szkoły i jej likwidacją, oraz wspomnienia, relacje uczniów i nauczycieli Szkoły Organistowskiej, a także osób będących świadkami jej likwidacji.
Uzupełnienie wydawnictwa stanowią fotografie, ukazujące sylwetki uczniów i wykładowców, szkolne zespoły muzyczne oraz życie codzienne szkoły i parafii salezjańskiej. Zamieszczono tu również zdjęcia wykonane przez funkcjonariuszy MO podczas przejmowania budynków Szkoły Organistowskiej.

Książka "Salezjańska szkoła organistowska w Przemyślu" - Robert Witalec - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 308 stron i została wydana w 2007 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]