ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Obserwacja w służbie SB. Studia i szkice

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2022
Oprawa: twarda
Liczba stron: 336 s.
Wymiary: 160x235 mm
EAN: 9788382294224
ISBN: 978-83-8229-422-4
Cena wydawcy: 40.00 złpozycja niedostępna

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Oddawana w ręce czytelników publikacja to pokłosie ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej w 2018 r. pod tym samym tytułem przez Instytut Pamięci Narodowej w Krakowie. Jest zbiorem studiów i szkiców pokazujących działalność pionu obserwacji oraz wykorzystanie obserwacji w pracy operacyjnej Służby Bezpieczeństwa na konkretnych przykładach, czyli case studies. Książka stanowi pogłębienie dotychczasowych ustaleń dotyczących tej problematyki.

Prezentowany tom składa się z dziewięciu artykułów poświęconych funkcjonowaniu Biura „B” MSW i wydziałów „B” w województwach, metodom prowadzenia obserwacji oraz jej roli w pionach operacyjnych SB (wywiadzie, kontrwywiadzie, departamentach III i IV) i w Wojskowej Służbie Wewnętrznej. Bogaty materiał zdjęciowy ukazuje zarówno kulisy działań obserwacyjnych, jak i ich efekty.

Różnorodność i specjalizacja obowiązków funkcjonariuszy oraz specyfika pracy pionu „B” stanowi niezwykle ciekawe pole badawcze. Zwłaszcza że obserwacja ma swoje zastosowanie również współcześnie, gdyż metody pracy – pomimo niezaprzeczalnego postępu w technice – nie zmieniły się aż tak bardzo. Opis i analizę działań służb obserwacyjnych w okresie PRL można więc potraktować jako źródło praktycznej wiedzy na ten temat.

 

 

Książka "Obserwacja w służbie SB. Studia i szkice" - Monika Komaniecka-Łyp (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 336 stron i została wydana w 2022 r.