ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Nowogródzki Okręg AK NÓW w fotografii

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2021
Oprawa: twarda
Liczba stron: 552 s.
Wymiary: 210x297 mm
EAN: 9788382290875
ISBN: 978-83-8229-087-5
69.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Nowogródzki Okręg Armii Krajowej należy do najciekawszych, a jednocześnie do niedawna najsłabiej zbadanych wielkich jednostek organizacyjnych Polskiego Państwa Podziemnego.

Na ziemi nowogródzkiej rozgrywały się wydarzenia związane z walką z dwoma wrogami wolności naszego kraju – aparatem okupacyjnym narodowosocjalistycznej III Rzeszy Niemieckiej oraz komunistyczną partyzantką sowiecką, a po lipcu 1944 r. z Wojskami Wewnętrznymi NKWD i aparatem administracyjnym nowego okupanta – Związku Sowieckiego. Walka ta charakteryzowała się ogromną dynamiką i zaciętością. Polską akcję oddział ów partyzanckich uruchomiono tu znacznie wcze śniej niż w pozostałych okręgach AK. To właśnie jej działania budowały swoistą akowską legendę kresów północno-wschodnich. Tutaj też podejmowano wielokrotnie, zgodnie z rozkazami KG AK, daremne próby unormowania stosunków z partyzantką sowiecką, a także oddolne lokalne inicjatywy zawieszenia broni z Niemcami. Każdy obwód (ośrodek), każdy batalion partyzancki Nowogródzkiego Okręgu AK zasługuje na odrębne opracowanie. Prac takich powstało jednak na przestrzeni dziesięcioleci niewiele, dosłownie kilka. Odtwarzanie dziejów nowogródzkiej AK z garści zachowanych rozkazów Komendy Okręgu, sprawozdań z akcji dywersyjno-partyzanckiej i innych materiałów wytworzonych w różnych ogniwach konspiracji może kojarzyć się z rekonstruowaniem rozbitej starej mozaiki. Warto jednak podejmować ten wysiłek, by ratować od zapomnienia pamięć o walce kresowych akowców, która w dzisiejszej Polsce jest tak mało znana.

Kazimierz Krajewski bogaty materiał ikonograficzny albumu uzupełnił obszerną częścią monograficzną dotyczącą zar ówno tego Okr ęgu Armii Krajowej, jak i samej Nowogródczyzny.

Książka "Nowogródzki Okręg AK NÓW w fotografii" - Kazimierz Krajewski - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 552 stron i została wydana w 2021 r. Cena 69.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.