ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Marzenia z betonu. Codzienność w latach siedemdziesiątych na Górnym Śląsku

Autor książki:

Robert Ciupa, Bogusław Tracz

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2014
Ilość stron: 220 s.
EAN: 9788376296180
ISBN: 978-83-7629-618-0
Data: 2015-10-23
pozycja niedostępna

Opis książki:

Chyba nie ma w dziejach PRL okresu bardziej gloryfikowanego i obrosłego mitami, niż dekada lat siedemdziesiątych. Nawet dziś, ćwierć wieku po upadku komunizmu, wielu wciąż z sentymentem wspomina okres, kiedy na stanowisku przywódcy patii komunistycznej zasiadał Edward Gierek, a PZPR w województwie katowickim przewodził Zdzisław Grudzień. Najnowszy album, którego wydawcą jest Instytut Pamięci Narodowej - Oddział w Katowicach, jest autorską próbą zmierzenia się z rzeczywistością lat siedemdziesiątym na obszarze najbardziej uprzemysłowionej i zurbanizowanej części dawnego województwa katowickiego. Intencją autorów było zaprezentowanie możliwie różnorodnej gamy problemów i zagadnień, które składały się na szeroko pojmowaną codzienność.

Nowoczesny skład i szata graficzna książki to zasługa dr Zofii Oslislo-Piekarskiej z Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. W albumie wykorzystano fotografie i materiały graficzne ze zbiorów: Archiwum Dziennika Zachodniego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Fundacji im. Zofii Rydet, Muzeum Miasta Mysłowice, Muzeum w Gliwicach, Muzeum w Tarnowskich Górach, Ośrodka Karta, Polskiej Agencji Fotografów Forum, Muzeum Miejskiego w Zabrzu oraz Jana Morka. Większości z nich była prezentowana od 30 listopada 2012 do 18 maja 2013 r. w Muzeum w Gliwicach na wystawie pt. „Marzenia (z) betonu", przygotowanej wspólnie przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach i Muzeum w Gliwicach. Jej autorami byli również Robert Ciupa i Bogusław Tracz. Publikacja przynosi wiele, dotychczas nieprezentowanych lub przez lata zapomnianych fotografii, które przenoszą czytelnika w czasy, kiedy Polska zmierzała w stronę „socjalistycznego państwa dobrobytu", co zakończyło się największym i najdłuższym kryzysem społeczno-gospodarczym w powojennym półwieczu. Prawie każde zdjęcie zostało opatrzone cytatem ze źródeł lub z prasy codziennej z epoki. Fotografie pogrupowano w dwadzieścia pięć bloków tematycznych, a każdy z nich poprzedzono stosownym komentarzem. Wielbiciele filmów Barei i rzeczywistości PRL rozumianej jako „najweselszy barak w obozie" będą jednak zawiedzeni. Album nie tylko bezwzględnie obnaża absurdy tamtych czasów, ale również bezlitośnie przybliża nieludzkie oblicze codzienności w państwie tzw. realnego socjalizmu, często pomijane w tego rodzaju publikacjach.

Książka "Marzenia z betonu. Codzienność w latach siedemdziesiątych na Górnym Śląsku" - Robert Ciupa, Bogusław Tracz - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 220 stron i została wydana w 2014 r.

Spis treści:

Wstęp
Ucz się i Pracuj
Ludzie z węgla
Próba wiary
Być kobietą
Własne „M"
Wszystko dla domu
„Okno na świat"
Jak z żurnala
Szynka z Coca-Colą
Czar pełnych półek
Na straganie
Smacznego?
Z kieliszka, kufla i z butelki
Oranżada i krupnioki
Karuzela wrażeń
Samochód dla każdego
Czas wolny
Sport
Stawka
Środowisko (nie)naturalne
Nowa, świecka tradycja
„Naród z Partią, Partia z Narodem"
W czynie
„Przejściowe" trudności
Koniec złudzeń

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]