Opis książki:
ublikacja w ramach Centralnego Projektu Badawczego IPN „Podziemie niepodległościowe 1944-1956 i ofiary represji zamordowane za działalność na rzecz niepodległego państwa polskiego”.
Publikacje gdańskiego oddziału IPN: tom 93
Niniejsza publikacja ukazuje proces powstania i działalności Legalizacji w Okręgu Wileńskim Armii Krajowej. Komórka ta, utworzona w październiku 1939 r., działała nieprzerwanie aż do listopada roku 1948. Legalizacja zajmowała się fabrykowaniem i fałszowaniem dokumentów: metryk, dowodów osobistych, paszportów, świadectw zatrudnienia, meldunków i innych. Dzięki dobrze podrobionym dokumentom możliwe było ukrycie tożsamości konspiratora czy prowadzenie łączności. Pracownicy Legalizacji z narażeniem własnego życia ocalili przed represjami obu okupantów – niemieckiego i sowieckiego ‒ dziesiątki tysięcy osób. Książka stanowi efekt wieloletnich badań autora, który kwerendą objął zarówno archiwa krajowe, jak i zagraniczne: w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Litwie. Jest to pierwsze naukowe opracowanie tego aspektu działalności Polskiego Państwa Podziemnego, zazwyczaj pomijanego w relacjach i dokumentach, a tak ważnego w codziennej działalności konspiracyjnej.
Książka "Legalizacja Okręgu Wileńskiego Armii Krajowej" - Piotr Niwiński - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 272 stron i została wydana w 2024 r. Cena 50.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.