ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989)

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2013
Liczba stron: 390 s.
EAN: 9788376294728
ISBN: 978-83-7629-472-8
35.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Powojenne pielgrzymki stanowe do sanktuarium maryjnego w Piekarach Śląskich były w powszechnej opinii uważane za fenomen religijny, kulturowy, społeczny i… polityczny. Stanowiły niemożliwy do zaakceptowania dysonans wobec strategicznej roli gospodarczej i polityczno-ideologicznej, jaką mieszkającej tutaj społeczności wyznaczyła i narzuciła komunistyczna władza. Dlatego lokalny aparat partyjno-państwowy prowadził systematyczną politykę ograniczania i utrudniania stanowych zgromadzeń piekarskich. Szczególna rola przypadała w tych działaniach organom bezpieczeństwa państwa, co znalazło odzwierciedlenie w zachowanej dokumentacji, a co autorka starała się prześledzić i przeanalizować w publikacji. Skupienie uwagi na UB/SB wynika z faktu, że działania tego ogniwa systemu politycznego w powojennej Polsce są najmniej znane i zbadane.

Podstawę badań stanowią bogate i nieznane dotąd źródła historyczne, które zdaniem recenzenta prof. zw. dr. hab. Ryszarda Kaczmarka są mocną stroną pracy, a ich skonfrontowanie z materiałami z archiwów państwowych i kościelnych oraz uzupełnienie o obszerny wybór źródeł drukowanych pozwoliło na bardzo szczegółowy opis działań aparatu bezpieczeństwa. Jak zauważa dr hab. Ryszard Gryz, praca pani Kornelii Banaś jest dziełem oryginalnym, które w istotny sposób poszerza stan naszej wiedzy o najnowszych dziejach ruchu pątniczego i jego zwalczaniu przez aparat bezpieczeństwa w powojennej Polsce.

Książka "Komunistyczny aparat bezpieczeństwa wobec pielgrzymek stanowych do Piekar Śląskich (1947-1989)" - Kornelia Banaś - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 390 stron i została wydana w 2013 r. Cena 35.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.