ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Karnawał po amerykańsku. Placówki dyplomatyczne USA w PRL wobec polskich wydarzeń od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r.

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2020
Oprawa: twarda
Liczba stron: 736 s.
Wymiary: 170x240 mm
EAN: 9788380989283
ISBN: 978-83-8098-928-3
60.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

Postawa amerykańskich placówek dyplomatycznych w Polsce w latach 1980-1981 odzwierciedlała - na zasadzie swego rodzaju sprzężenia zwrotnego - amerykańską politykę wobec PRL w tym okresie. Ambasada (i konsulaty) realizowała jej wytyczne, wykuwane gdzieś w gabinetach Departamentu Stanu, CIA, Białego Domu i powiązanych z nimi instytucji, a jednocześnie sama wpływała na kształt tej polityki, "bombardując" te instytucje raportami, analizami, szyfrogramami itp., sporządzanymi przez różne komórki (od ambasadora, przez poszczególne legalne piony po rezydenturę wywiadowczą).

W czasach karnawału "Solidarności" amerykańskich dyplomatów w Polsce interesowało dosłownie wszystko: od zakulisowych walk o wpływy w partii (od szczebla centralnego przez wojewódzkie po podstawowe organizacje partyjne), przez nastroje w konkretnych środowiskach i grupach (intelektualiści, dziennikarze stołeczni i regionalni, robotnicy, rolnicy, żołnierze, ekonomiści, naukowcy, artyści, urzędnicy, cudzoziemcy), artykuły prasowe, audycje telewizyjne i radiowe, sytuację w Kościele, działania najróżniejszych grup opozycyjnych; po takie szczegóły, jak natężenie ruchu na drogach i lotniskach, cena kanistra benzyny, długość kolejek i napisy na murach czy... gęstość wąsów Lecha Wałęsy. Dyplomaci byli "wszystkożerni" i pozbawieni uprzedzeń, wychodząc z założenia, że im więcej różnorodnych źródeł informacji - niezależnie od ich pochodzenia - tym większe szanse na sformułowanie celnych analiz i prognoz.

Książka "Karnawał po amerykańsku. Placówki dyplomatyczne USA w PRL wobec polskich wydarzeń od sierpnia 1980 r. do grudnia 1981 r." - Patryk Pleskot - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 736 stron i została wydana w 2020 r. Cena 60.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.