ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Intelektualiści polscy milczą zupełnie. Grudzień 1970 - styczeń 1971 w Szczecinie

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2010
Oprawa: twarda
Liczba stron: 86 s.
Wymiary: 170x240 mm
EAN: 9788361336013
ISBN: 978-83-6133-601-3
niewielkie uszkodzenie okładki
15.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Opis książki:

W publikacji zawarto pięć artykułów, które w większości dotyczą stosunku środowiska intelektualnego do powstania grudniowego.
Pierwszy z nich, autorstwa Sebastiana Ligarskiego, pokazuje, w jaki sposób grudzień 1970 r.
został odnotowany i skomentowany przez środowiska twórcze.
Studium oparte na analizie wspomnień, pamiętników, dzienników oraz materiałów archiwalnych swoim zasięgiem obejmuje wszystkie ogniska rewolty z 1970 r.
W następnym artykule Paweł Szulc omawia stosunek oraz zachowanie szczecińskiego środowiska dziennikarskiego wobec grudniowej rewolty. Autor wykorzystał bogaty materiał archiwalny, na jego podstawie odtwarzał działania dziennikarzy w tym czasie.
W artykule obalił też wiele mitów oraz nieścisłości, które do tej pory funkcjonują w dyskursie publicznym.
Maciej Maciejowski starał się opisać reakcję środowiska naukowego w tym okresie. Artykuł jest z pewnością początkiem większej dyskusji o roli i stosunku ludzi nauki do przełomowych zdarzeń w Szczecinie w XX wieku.
Porusza także temat wpływu Piotra Zaremby na środowisko akademickie naukowe tego miasta. Zbigniew Stanuch przedstawił zachowania duchownych w czasie powstania.
Do tej pory w publikacjach główny nacisk kładziono na stosunek Episkopatu Polski, księdza prymasa Stefana Wyszyńskiego oraz biskupów do rewolty.
Autor skupił się na ukazaniu duchowieństwa szczecińskiego i jego zachowaniach, w tych trudnych dniach, wobec społeczeństwa.
Małgorzata Ptasińska-Wójcik zajęła się stosunkiem paryskiej "Kultury” do rewolty grudniowej.
Autorka korzystała z archiwum Jerzego Giedroycia, opisując dokumenty do tej pory nieznane historykom.

Książka "Intelektualiści polscy milczą zupełnie. Grudzień 1970 - styczeń 1971 w Szczecinie" - Sebastian Ligarski - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 86 stron i została wydana w 2010 r. Cena 15.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.