ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Duszpasterstwo w czasach stalinowskich

Dane szczegółowe:
Wydawca: WAM
Rok wydania: 2009
Oprawa: twarda
Liczba stron: 498 s.
Wymiary: 165x245 mm
EAN: 9788375054194
ISBN: 978-83-7505-419-4
Cena wydawcy: 59.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Publikacja ukazuje dramatyczne zmagania Kościoła z systemem komunistycznym w latach 1945-1956 na terenie archidiecezji krakowskiej. Z jednej strony pełna heroizmu postawa kard. A.S. Sapiehy i jego następców wobec nowej władzy, z drugiej próby rozbijania Kościoła od wewnątrz przez partię i organa bezpieczeństwa. Książka ukazuje kulisy procesu Kurii krakowskiej oraz podejmowane przez władze próby przejęcia steru rządów archidiecezją. W wymiarach rzeczywistości parafialnej, męczeństwu duchowieństwa niosącego posługę duszpasterską towarzyszyło równocześnie autentyczne wsparcie wiernych. Z tej atmosfery walki o rząd dusz wyłania się postać młodego duszpasterza studentów - ks. Karola Wojtyły. To wszystko sprawia, że lektura porusza i nie pozwala zapomnieć o cenie, jaką przyszło zapłacić Kościołowi za wierność swej misji.
Opracowanie jest jedną z pierwszych prac szczegółowo omawiających represje komunistyczne oraz wysiłki lokalnego Kościoła starającego się wypełnić misję nauczania i zapewnienia wiernym posługi sakramentalnej w powojennej rzeczywistości.
(z recenzji ks. prof. dr hab. Jan Szczepaniak, dziekana Wydziału Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie)

Książka "Duszpasterstwo w czasach stalinowskich" - ks. Przemysław Mardyła - oprawa twarda - Wydawnictwo WAM. Książka posiada 498 stron i została wydana w 2009 r.