ksiegarniaipn.pl
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Cichociemni z Ospy

Autor książki:

Wojciech Birek, Mikołaj Birek

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wyd.: 2010
Oprawa: miękka
Ilość stron: 67 s.
Wymiar: 210x290 mm
EAN: 9788376291857
ISBN: 978-83-7629-185-7
Data: 2011-03-14
Cena wydawcy: 32.90 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Cichociemni” – skoczkowie spadochronowi Armii Krajowej – byli elitą Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny światowej. Wśród 316 skoczków zrzuconych do Polski kilkudziesięciu związanych było rodzinnie lub zawodowo z zachodnią częścią województwa lwowskiego (dzisiejszym województwem podkarpackim).
Komiks "Cichociemni z Ospy” przedstawia losy 6 członków XI grupy zrzuconej do kraju w nocy z 1 na 2 września 1942 r. w ramach operacji pod kryptonimem "Smallpox” (ang. ospa). W dowodzonej przez kpt. Bolesława Kontryma ps. "Żmudzin” grupie znalazło się dwóch żołnierzy, których losy trwale związały z naszym regionem. Pierwszym z nich był por. Wacław Kopisto ps. "Kra”, który po powrocie w 1955 r. z zesłania w ZSRS mieszkał w Łańcucie. Drugim był urodzony w Izdebkach w powiecie brzozowskim por. Michał Fijałka ps. "Kawa”. Pozostałymi członkami grupy byli por. Mieczysław Eckhard ps. "Bocian”, por. Hieronim Łagoda ps. "Lak” oraz por. Leonard Zub-Zdanowicz ps. "Dor”. Komiks przybliża losy wszystkich uczestników operacji "Smallpox” od momentu powołania w szeregi "Cichociemnych”, przez szkolenie, zrzut, działalność bojową w czasie okupacji niemieckiej po dramatyczne przeżycia lat powojennych. W albumie zamieszczono również zarys dziejów formacji oraz biogramy bohaterów komiksu.

Książka "Cichociemni z Ospy" - Wojciech Birek, Mikołaj Birek - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 67 stron i została wydana w 2010 r.

Bądź pierwszy - Oceń, napisz recenzję/opinię [+]