Opis książki:
Narastająca fala krytyki metod i działań bezpieki po ucieczce z Polski ppłk. J. Światły wymusiła konieczność przeprowadzenia reorganizacji aparatu bezpieczeństwa i doprowadziła do podziału MBP na dwie instytucje - MSW i KdsBP. Ten ostatni przejął wówczas zadania po zlikwidowanym Ministerstwie. Lata 1954-1956 to nadal okres represji, ale także coraz silniejszego oporu społeczeństwa, który osiągnął swoje apogeum podczas tragicznych wydarzeń w Poznaniu. Publikacja stanowi kontynuację edycji biuletynów MBP z lat 1946-1950 i zawiera materiały Gabinetu Przewodniczącego KdsBP. Biuletyny przeznaczone dla kierownictwa różnych struktur aparatu władzy dostarczają informacji o wydarzeniach - ważnych z punktu widzenia bezpieki - w życiu społecznym, gospodarczym i politycznym Polski Ludowej.
W serii "Dokumenty" publikowane są nieznane dotychczas materiały archiwalne dotyczące najnowszej historii Polski. Pokazują one różne formy represji, jakich obywatele polscy doświadczyli w latach 1939-1989 ze strony władz nazistowskich i komunistycznych, oraz zorganizowane i spontaniczne przejawy oporu społecznego.
Książka "Biuletyny Komitetu do Spraw Bezpieczeństwa Publicznego" - Wanda Chudzik, Mirosław Filipiak, Jakub Gołębiewski (red.) - oprawa twarda - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 816 stron i została wydana w 2009 r.