ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr 212-213 (7-8) / 2023. Wołyń - 80. rocznica

Autor:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2023
Oprawa: miękka
EAN: 977164195600121213
Cena wydawcy: 8.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Mija osiemdziesiąt lat od rzezi wołyńskiej. Ta zbrodnia wciąż pozostaje niezabliźnioną raną. W rocznicę przedstawiamy relacje ocalonych o okrutnych napadach UPA na polskie wioski, o mordowaniu bezbronnej ludności.
Opisujemy tragicznie zakończone negocjacje przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego z OUN-UPA. Ukazujemy próby stawiania oporu, bronienia polskich miejscowości i ucieczki przed rzezią.
Ukraińska Armia Powstańcza jest kojarzona jednoznacznie z nazwiskiem Stepana Bandery i ludobójstwem dokonanym na Polakach – w 1943 r. na Wołyniu
i w 1944 r. w Małopolsce Wschodniej. Czy UPA musiała pójść tą drogą Inne cele stawiał przed ukraińską partyzantką rywal Bandery – Taras Bulba-Borowec.

Przypominamy, że głosem sumienia narodu ukraińskiego był biskup greckokatolicki Grzegorz Chomyszyn, który otwarcie krytykował działania ukraińskich nacjonalistów i starał się przekonać swoich rodaków, że nienawiść i przemoc nie może być programem politycznym chrześcijańskiego narodu ukraińskiego.

Czy szaleństwo nienawiści ogarnęło cały naród Nie zapominamy, że blisko tysiąc Ukraińców udzielało pomocy Polakom skazanym na zagładę przez nacjonalistów ukraińskich na terenie Kresów Wschodnich. Osoby te przywołujemy na łamach „Biuletynu IPN”.

W numerze na uwagę zasługują też: artykuł o tym, jak Polacy i Ukraińcy ocalili żydowskiego sąsiada na Wołyniu oraz tekst ukazujący dysydenta, wybitnego poetę ukraińskiego Wasyla Stusa.

Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem Zmarłych pogrzebać w reżyserii Katarzyny Underwood.

„Biuletyn IPN” nr 7-8 w sprzedaży od 7 lipca 2023 r. w placówkach Poczty Polskiej, w sieci EMPiK oraz w księgarniach IPN.

Książka "Biuletyn IPN nr 212-213 (7-8) / 2023. Wołyń - 80. rocznica" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2023 r.