ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr 208 (3) / 2023. Błogosławieni miłosierni (+ DVD: Życie za życie)

Autor:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2023
Oprawa: miękka
Liczba stron: 158 s.
Wymiary: 170x240 mm
EAN: 977164195600100208
ISSN: 1641-9561
8.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

Na złocistej okładce trzeciego numeru „Biuletynu IPN” z tytułem „Błogosławieni miłosierni” jest piękna rodzina z kilkorgiem dzieci. Sielankowe zdjęcie zabawy na podwórzu. Jeden z maluchów dosiada baranka. Ta sielanka nagle została zniszczona przez wojnę. Za ukrywanie Żydów Niemcy zamordowali rodzinę Ulmów. Rodziców i siedmioro małych dzieci, w tym jedno nienarodzone. W egzekucji zginęło również ośmioro ukrywanych Żydów. Znamy imiona i nazwiska tych, którzy zginęli i tych, którzy ich zamordowali. Znamy też imiona i nazwiska mieszkańców Markowej, którzy pomimo tej zbrodni nadal ratowali Żydów w tej samej miejscowości. Znamy imiona i nazwiska dwudziestu jeden osób, które ocalili.

Marcowy numer „Biuletynu IPN” przypomina okupacyjne losy Polaków i Żydów. W otwierających go rozmowach bestialstwo Niemców zderzone zostało z heroizmem Polaków ratujących Żydów i z walką Żydów o życie w czasie powstania w getcie warszawskim. Przypominamy, że nawet w obozach zagłady istniał żydowski ruch oporu.

W marcu nie mogło też zabraknąć na naszych łamach sylwetek Żołnierzy Wyklętych.

Dodatkiem do „Biuletynu IPN” jest płyta DVD z filmem dokumentalnym „Życie za życie” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.

 

Spotkanie promujące „Biuletyn IPN” – Warszawa, 9 marca 2023 - Aktualności - Instytut Pamięci Narodowej

 

Książka "Biuletyn IPN nr 208 (3) / 2023. Błogosławieni miłosierni (+ DVD: Życie za życie)" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 158 stron i została wydana w 2023 r. Cena 8.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.