ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Biuletyn IPN nr 205 (12) / 2022. Ludowe czy polskie wojsko

Autor:

Jan M. Ruman

(red.)
Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2022
Oprawa: miękka
EAN: 977164195600100205
8.00 zł
pozycja dostępna Wyślemy w czasie: 24 h

Pliki do pobrania:

Spis treści - PDF

Opis książki:

W grudniowym „Biuletynie IPN” podejmujemy trudny problem – czy ludowe wojsko było polskie Czy można je nazwać polskim, jeżeli wcielano do niego karnie tzw. żołnierzy-górników, jeżeli zwalczało ono podziemie niepodległościowe; strzelało do bezbronnych robotników

Film dołączony do „Biuletynu IPN” dokumentuje masakrę robotników w Grudniu ’70. W artykułach przypominamy stan wojenny, który miał zgasić wolnościowe aspiracje Polaków. Jednym z ważnych epizodów walki o Polskę naszych marzeń był strajk w obronie Krzyży w szkole we Włoszczowie. Młodzież nie dała się zastraszyć. Nie zgodziła się na zdejmowanie krzyży w klasach. Wiele dzieli nas od tamtych lat. Dzisiaj wolność bywa różnie pojmowana, dlatego warto przypomnieć o co walczyli młodzi ludzie niespełna czterdzieści lat wcześniej.

W „Biuletynie IPN” znajduje się kod QR do filmu Dzielnieśmy stali, celnie rzucali w reżyserii Marii Dłużewskiej. Prenumeratorzy otrzymają DVD z filmem.

Książka "Biuletyn IPN nr 205 (12) / 2022. Ludowe czy polskie wojsko" - Jan M. Ruman (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 0 stron i została wydana w 2022 r. Cena 8.00 zł. Zapraszamy na zakupy! Zapewniamy szybką realizację zamówienia.