ksiegarniaipn.plenglishpolish
rozwiń menu
 
Tytuł książki:

Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny

Dane szczegółowe:
Wydawca: Instytut Pamięci Narodowej, IPN
Rok wydania: 2008
Oprawa: miękka
Liczba stron: 64 s.
Wymiary: 210x270 mm
EAN: 9788389930439
ISBN: 978-83-8993-043-9
Cena wydawcy: 25.00 złpozycja niedostępna

Opis książki:

Publikacja jest poświęcona osobie ks. abp. Ignacego Tokarczuka, wieloletniego ordynariusza diecezji przemyskiej (1965–1993), który zasłynął w skali kraju jako inicjator rozwoju budownictwa sakralnego i powiększenia sieci parafialnej w diecezji. Sprzeciw władz komunistycznych wzbudzała także jego działalność duszpasterska, zwłaszcza występowanie przeciwko programowej ateizacji społeczeństwa, krytyka walki z religią i Kościołem katolickim. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych bp Tokarczuk udzielał wsparcia przedstawicielom opozycji demokratycznej, a następnie NSZZ "Solidarność”. Po wprowadzeniu stanu wojennego wspierał duchowo i materialnie osoby represjonowane za działalność związkową, co do końca funkcjonowania ustroju miało negatywny wpływ na stosunek do niego władz komunistycznych.
Wydawnictwo zawiera fotografie i dokumenty, które zostały zamieszczone na wystawie dotyczącej abp. Tokarczuka, otwartej w listopadzie 2002 r. Ukazują one jego drogę życiową od Łubianek Wyższych koło Zbaraża, gdzie 1 II 1918 r., został ochrzczony, a najwięcej spośród zgromadzonych materiałów zostało poświęconych pracy księdza biskupa w diecezji przemyskiej. Oprócz dokumentów z archiwum prywatnego ks. abp. Ignacego Tokarczuka pokazano zdjęcia i dokumenty wytworzone przez jednostki Służby Bezpieczeństwa zajmujące się walką z Kościołem katolickim, obrazujące kierunki działań wobec ordynariusza przemyskiego.


Dobór fotografii:
Jakub Izdebski, Mariusz Krzysztofiński
Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie
Tekst:
Piotr Chmielowiec, Mariusz Krzysztofiński
Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie
Konsultacja naukowa:
dr Krzysztof Kaczmarski
Instytut Pamięci Narodowej Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej w Rzeszowie

Książka "Arcybiskup Ignacy Tokarczuk. Kościół, władza, opór społeczny" - Piotr Chmielowiec, Mariusz Krzysztofiński, Krzysztof Kaczmarski (red.) - oprawa miękka - Wydawnictwo Instytut Pamięci Narodowej, IPN. Książka posiada 64 stron i została wydana w 2008 r.